23.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

Shkarkohet ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Zelensky zgjedh të riun

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë sonte se do t’i kërkojë parlamentit këtë javë që të shkarkojë ministrin e Mbrojtjes Oleksii Reznikov dhe ta zëvendësojë atë me Rustem Umerov, kreun e fondit kryesor të privatizimit të Ukrainës.

Reznikov, i cili u emërua ministër i mbrojtjes në nëntor 2021, luajti një rol kyç në sigurimin e ndihmës thelbësore ushtarake perëndimore për të mbështetur përpjekjet e luftës.

Por ai është përballur me akuza të vazhdueshme për korrupsion brenda ministrisë së tij, të cilat i ka karakterizuar si shpifje të pabaza, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Kam vendosur të zëvendësoj Ministrin e Mbrojtjes të Ukrainës. Oleksii Reznikov ka kaluar më shumë se 550 ditë luftë në shkallë të gjerë”, tha Zelensky.

“Unë besoj se ministria ka nevojë për qasje të reja dhe formate të tjera të ndërveprimit si me ushtrinë ashtu edhe me shoqërinë në tërësi”.

Miratimi i ministrit të ri të mbrojtjes duhet të kalojë përmes kanaleve parlamentare dhe parashikohet që shumica e ligjvënësve të Verkhovna Rada të miratojnë këtë ndryshim.

Më Shumë

Objekti i shkollës së Krushës së Vogël drejt përfundimit

Objekti i  shkollës së Krushës së Vogël është drejt përfundimit. Drejtoresha e Arsimit në Prizren, Luljeta Veselaj-Gutaj, deklaroi se kjo shkollë do të plotësojë të...

Ndue Ukaj: Heshtja e Kadaresë

I Ishin orët e para të mëngjesit, ditë e hënë, fillimi i një jave të re, fillim i korrikut, muaji i të korrave, kur, në...

Lajmet e Fundit