14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Kuvendi shpërbëhet në maj

KuvendiKosoves5-27Me kushtetutë është përcaktuar se Kuvendi mund të shpërbëhet me vullnetin e 2/3 të deputetëve.

Në një rast të tillë të pritshëm, shpërndarja bëhet me dekret të Presidentes së Republikës së Kosovës.

Orientimisht, Kuvendi mund të shpërbëhet para fillimit të majit, në mënyrë që zgjedhjet e parakohshme të mbahen kah mesi i qershorit,shkruan Tribuna.

Kështu, marrëveshja në parim e arritur mes dy liderëve të PDK’së dhe LDK’së pritet t’ua shkurtojëmandatin deputetëve së paku tetë muaj para kohe.

 

Më Shumë

Prizren: Biçiklisti bie në një kanal

Një person është lënduar në Prizren. Biçiklisti kishte rënë në një kanal-vend punim të një kompanie e cila ishte duke i kryer disa punime në...

Erdogan thotë se Ukrainës duhet t’i kthehen tokat e pushtuara

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë në një intervistë për PBS se Ukrainës duhet t’i rikthehen tokat e pushtuara, në rast se arrihet...

Kolona e pestë

Lajmet e Fundit