19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Lamine Yamal mund të thyejë rekordin 82-vjeçar në El Clasico

Sulmuesi i Barcelona-s, Lamine Yamal, do të thyejë një rekord El Clasico, i cili mbahet që nga viti 1941, nëse del në fushë gjatë ndeshjes së skuadrës së tij në La Liga me Real Madrid të shtunën pasdite.

Dy klubet më të mëdha në futbollin spanjoll do të ndeshen në “Estadi Olimpic Lluis Companys”, shtëpia e përkohshme e Barcelona-s, me “Camp Nou” që aktualisht po i nënshtrohet punimeve të rinovimit.

Barcelona është e treta në tabelën e La Liga-s, një pikë prapa liderit Real Madrid, dhe trajneri katalanas Xavi refuzoi të nënvlerësonte rëndësinë e ndeshjes gjatë konferencës së tij për shtyp para ndeshjes.

Ekziston mundësia që kampionët në fuqi të mirëpresin pesë lojtarë në skuadrën e tyre, me Jules Kounde, Pedri, Robert Lewandowski, Raphinha dhe Frenkie de Jong të gjithë të stërvitur të premten.

Megjithatë, potencialisht vetëm një prej tyre do të startojë, me Lewandowski në linjë për të udhëhequr sulmin, pasi është rikuperuar nga dëmtimi i kaviljes që ai pësoi kundër Porto-s në fillim të këtij muaji.

Yamal është favorit për t’u rreshtuar në të djathtë, me reprezentuesin spanjoll një lojtari kyç i klubit këtë sezon, duke shënuar një herë dhe duke dhënë dy asistime në 13 paraqitje.

Nëse, siç pritet, sulmuesi shfaqet, ai do të thyejë një rekord 82-vjeçar të El Clasico.

Siç qëndron, lojtari më i ri që ka luajtur në ndeshjen e famshme është Vicente Martinez, i cili ishte 16 vjeç e 278 ditë kur luajti për Barcelona-n kundër Real Madrid-it në 1941.

Yamal është 16 vjeç e 107 ditë, kështu që ai do të thyejë rekordin me lehtësi me kusht që Xavi ta përdorë atë në një fazë të përplasjes në ligën e parë të Spanjës.

Në prill të këtij viti, adoleshenti u bë lojtari më i ri që u shfaq për ekipin e parë të Barcelona-s në moshën 15 vjeç, 9 muaj e 16 ditë.

Kishte disa spekulime rreth të ardhmes së tij gjatë verës për shkak të situatës së kontratës së tij, por u njoftua në fillim të këtij muaji se ishte rënë dakord një marrëveshje e re deri në qershor 2026.

Goli i parë i Yamal për Barcelona-n erdhi kundër Granada-s më 8 tetor, me përpjekjen që e bëri atë golashënuesin më të ri të Barcelona-s të të gjitha kohërave dhe më të riun në La Liga.

Spanjolli është paraqitur në të 13 ndeshjet e skuadrës së tij në të gjitha garat këtë sezon, pavarësisht moshës së tij, dhe ai luajti plot 90 minuta kundër Shakhtar Donetsk në Champions League të mërkurën.

Megjithatë, ai ishte një zëvendësues në pjesën e dytë kundër Athletic Bilbao në ligë fundjavën e kaluar, me Ferran Torres që u preferua nga e djathta në atë që rezultoi të ishte një fitore 1-0 për skuadrën e Xavi. Albanian Post

Më Shumë

146-vjetori i Lidhjes së Prizrenit, pianistja Lule Elezi dhe Orkestra e Harqeve të Tiranës shkëlqejnë me performancën para prizrenasve

Pianistja Lule Elezi në shoqëri të Orkestrës së Harqeve të Tiranës të udhëhequr nga dirigjenti Oleg Arapi është kthyer në Prizren me një koncert...

Shqiponjat me rekord në Euro 2024, por pikët i merr Italia

Shqipëria e ka nisur me humbje kampanjën në Euro 2024, pasi u mposht nga Italia me rezultat 1-2. Kombëtarja shqiptare fillimisht kaloi në epërsi me...

Lajmet e Fundit