10.1 C
Prizren
E martë, 2 Mars, 2021

Lideri mund ta thellojë krizën e Prishtinës

Cilësia e përafërt e skuadrave bën që gara në Superligën e Kosovës në basketboll të jetë goxha interesante. Ndonëse shikuesit po mungojnë, në ndeshje po ka rivalitet dhe shumica prej tyre po vendosen në momentet e fundit. Garat për pozitat e para e po ashtu për t’i ikur fundit, po forcohet nga dita në ditë. Në këtë drejtim do të shërbejnë edhe ndeshjet e xhiros së 17-të, që luhen në fundjavë.

Rahoveci – Sigal Prishtina është ndeshja që e hap javën e radhës në kampionatin e Kosovës në basketboll. Rahoveci është lider me 28 pikë, ndërsa Sigal Prishtina është në pozitë të pazakontë – e gjashta me 20 pikë, sa i kanë edhe Vëllaznimi e Trepça në dy pozita më poshtë. Rahoveci mund ta shtyjë Prishtinën drejt pozitës së fundit, që do të ishte goditje e rëndë për skuadrën më të suksesshme në vend. Derisa Rahovecit i duhen pikët për të mbajtur pozitën e parë, Prishtina vetëm me fitore ruan vendin e gjashtë dhe eventualisht mund të ngushtojë pak distancën e pikëve me skuadrat më lartë në tabelë. Aktualisht Bashkimi është i pesti me 24 pikë.

Rahoveci në mesjavë pësoi 90:85 nga Peja. Ndërkohë, Prishtina humbi nga Trepça )79:75), kurse është në seri prej tri humbjeve.

“Pres të kthehemi fuqishëm dhe të reagojmë pas humbjes së fundi. Besoj se do të japim më të mirën për të fituar këtë ndeshje të rëndësishme”, ka thënë Marvin Jones, njëri prej tre amerikanëve të Rahovecit, që janë edhe bartës të lojës.

Te Prishtina pranojnë se i pret punë e vështirë.

“Luajmë ndaj ekipit që prej fillimit të kampionatit luan në një nivel të lartë. Këtë e dëshmojnë edhe rezultatet. Presim të luajmë në mënyrë konstante për 40 minuta, që na ka munguar në ndeshjet e kaluara. Mbi të gjitha duhet të ndalim adutët e tyre, Traylorin, Johnsonin dhe Veselin. Nëse ia dalim në këtë, mendoj se mund të jemi afër fitores. Në çdo ndeshje deri në fund duhet të hyjmë të motivuar dhe me energji të madhe. Secila fitore do të thoshte shumë që të kthejmë besimin dhe të luajmë sa më mirë. Kështu që këtë e pres edhe në ndeshjen e ardhshme”, ka thënë trajneri i Prishtinës, Dragan Radoviq.

Në ndeshjen tjetër të së shtunës, takohen dy skuadrat që po ashtu luftojnë për kreun e tabelës. Nga ora 17:00 në Prizren takohen Ponte Prizreni e Peja. Peja është e dyta me 27 pikë, sa i ka edhe Ponte në vend të tretë.

Ponte në xhiron e kaluar e mposhti Vëllaznimin në Gjakovë. Peja është në seri prej tri fitoreve. Me kthimin e Dardan Berishës nga lëndimi, Peja ka kthyer entuziazmin.

“Besoj se do të jetë një derbi i fortë, duke pasur parasysh se Ponte ka një ekip të fortë. Kemi pikë të njëjta, por mendoj se ne kemi përvojë më të madhe dhe kjo do të na ndihmojë që të kthehemi me fitore nga Prizreni”, ka thënë Albin Berisha, basketbollist i Pejës.

Superliga në basketboll – XVII

E shtunë

Rahoveci – Sigal Prishtina (15:00)

Ponte Prizreni – Peja (17:00)

E diel

Bashkimi – Vëllaznimi (19:00)

Trepça – Golden Eagle Ylli (17:00)

  1. Rahoveci 28
  2. Peja 27
  3. P. Prizreni 27
  4. G.E. Ylli 26
  5. Bashkimi 24
  6. S. Prishtina 20
  7. Vëllaznimi 20
  8. Trepça 20

Më Shumë

Grabitje e armatosur në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur për një rast grabitjeje me armë në Prizren, ku raportohet se dy persona të maskuar dhe nën...

575 gjoba brenda ditës për shkelësit e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit, Policia e Kosovës ka shqiptuar 575 gjoba për qytetarë që nuk kanë respektuar Ligjin antiCovid-19. Po ashtu për shkelje të...

Championsi vazhdon sonte më dy sfida të ‘nxehta’

Champions League vazhdon sonte me dy super përballje në kuadër të fazës së eliminimit. Skuadra italiane, Atalanta do t’i bej ‘konak’ gjigantit spanjoll, Real Madridit,...

Erdogan-Kurtit: U gëzova që partia juaj do ta rishikojë vendimin për Ambasadën në Jerusalem

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke se përveç dialogut Kosovë-Serbi, në tavolinën e kryeministrit do ta gjejë edhe një çështje tjetër, atë të...

Suharekë, burri rrah bashkëshorten

Është arrestuar një person në Suharekë, pasi që i njëjti ka shkaktuar dhunë fizike ndaj bashkëshortes së tij, raporton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka bërë...

Me këtë datë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Edhe pak javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit, ku bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e...

Zafir Berisha për kryetarin e Prizrenit: Ai s’është në gjendje ta menaxhojë një kope delesh

Zafir Berisha nga Nisma Socialdemokrate, ka qenë ashpër kritik ndaj qeverisjes së kryetarit të komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. Pas acarimeve që ndodhën në kuvendin...

Vallja e Tropojës, përgatitet dosja për në UNESCO

Vallja e Tropojës, kjo pasuri e çmuar kombëtare është shpallur nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave, si pjesë e listës...

Ku dështoi Kosova në sigurimin e vaksinës kundër COVID-19?

Derisa vendet e rajonit kanë filluar vaksinimin e qytetarëve kundër COVID-19, në Kosovë ende nuk ka arritur vaksina kundër kësaj sëmundjeje që e shkakton...

Sylë Hoxha flet për kallëzimin penal që iu ngrit për rastin Dehari: Është më shumë politik dhe i paargumentuar

Ish-prokurori Special, Sylë Hoxha, ka deklaruar se kallëzimi penal që është ngritur ndaj tij nga familja Dehari, për rastin e djalit të tyre të...

Arrestohet një person në Suharekë, dëboi nga shtëpia bashkëshorten dhe djalin e tij

Policia e Kosovës ka raportuar për një rast të dhunës në familje në Suharekë. Policia bën të ditur se i dyshuari mashkull nën ndikimin e...

Dënohet me burg njëri nga ekzekutorët e gazetares malteze

15 vjet burg, edhe pse dënim i reduktuar si bashkëpunëtor me prokurorinë, është dënuar vrasësi i gazetares malteze Galicia. Gazetarja, shkruajnë mediet vendase, kishte...

15 gjëra që duhet ditur për nisjen e një biznesi

Nisja e një biznesi është emocionuese dhe e frikshme. Unë kam nisur shumë biznese, në përvojën time, është sikur të vozitësh përmes një mjegulle kur...

26 vjeçarit nga Suhareka po i duhen veç edhe 5 mijë euro për shërim

Alban Gashi 26 vjeçar nga Suhareka vuan nga një sëmundje e rëndë, osteolyticum partis disralis tibiae 1.sin dhe për trajtimin e tij nevojitën 20...

Prizren, testet për Covid-19 bëhen edhe në Gjonaj, Reçan, Korishë dhe Zhur

Drejtoria e Shëndetësisë njofton se për shkak të rritjes së numrit të pacientëve, realizimi i testeve të shpejta (rapide) për COV?D-19, përveç në Qendrën...

Djali rrah babanë në Suharekë

Është arrestuar një person në Suharekë, pasi i njëjti ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj babait të tij, raporton PrizrenPress. Policia e Kosovës ka...

Lajmet e Fundit