18.8 C
Prizren
E martë, 16 Prill, 2024

“Marrëveshja” – film për bisedimet Kosovë – Serbi

f1_13marreve1384331136Kompania daneze e filmit “Bullitt Film” ka realizuar filmin “Marrëveshja”. Ky film dokumentar i regjisores daneze Karen Stokkendal Poulsen, trajton procesin e bisedimeve teknike mes Republikës së Kosovës dhe të Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.Në film janë paraqitur momente nga procesi negociator për dy nga marrëveshjet e arritura, të marrëveshjes së IBM-it dhe atë të bashkëpunimit rajonal. Filmi trajton edhe kontekstin historik të çështjes së Kosovës si dhe përshkruan biografitë e kryenegociatorëve të tria palëve, Kosovës, BE-së dhe Serbisë. “Marrëveshja” u shfaq këto ditë në Kopenhagë. në kuadër të Festivalit të Filmit dokumentar CHP-DOX.

Pas premierës së filmit, zëvendëskryeministrja Edita Tahiri së bashku me ish-ndërmjetësin e BE-së Robert Cooper dhe regjisoren Karen Stokkendal Poulsen, mori pjesë në debatin e organizuar me këtë rast.

Më Shumë

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fitër Bajramin

Pas muajit të shenjët të Ramazanit, miliona besimtarë myslimanë sot në mëngjesi iu drejtohen xhamive në mbarë botën për faljen e namazit të Fitër...

Kirurgu i Spitalit të Prizrenit, Zgjim Berisha aderon në Vetëvendosje

Kirurgu i Spitalit Regjional të Prizrenit, Dr. Zgjim Berisha ka aderuar në Lëvizjen Vetëvendosje në Prizren. “Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren çdo ditë e...

Lajmet e Fundit