10.8 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shtator, 2021

Meksika goditet nga një tërmet i fuqishëm prej 7 shkallësh

Meksika është goditur nga një tërmet i fuqishëm prej 7 shkallësh.

Dridhja shkaktoi rrëshqitje të dheu dhe i dëmtoi disa ndërtesa.

Sipas Vëzhguesit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tërmeti ndodhi 12.8 kilometra në verilindje të Acapulco-s në orët e hershme të së mërkurës, duke i nxitur njerëzit që të dalin në rrugë.

Qendra amerikane për paralajmërime për cunami lëshoi një paralajmërim pas tërmetit, duke thënë se ka gjasë për valë të rrezikshme deri 300 kilometra larg vendit të tërmetit.

Më vonë, kjo agjenci njoftoi se rreziku ka kaluar.

Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, tha se tërmeti nuk ka shkaktuar dëme të mëdha në Guerrero.

Agjencia e mbrojtjes civile tha se është duke bërë vlerësime për sigurinë e banorëve dhe për dëmet në 10 rajone, shkruan CNN përcjell Klankosova.tv.

Më Shumë

Mbi 4 mijë gjoba në 24 orët e fundit për mosrespektim të masave antiCOVID

Policia po vazhdon shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk po e respektojnë ligjin antiCOVID. Në 24 orët e fundit janë shqiptuar 4 mijë e...

Quni: Qeveria lokale nuk ka investuar asgjë në lagjjen “Tusuz” të Prizrenit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka kritikuar qeverinë lokale se nuk ka investuar asgjë në lagjen “Tusuz”. Sipas tij, kjo lagje...

Boksieri Luan Krasniqi propozohet për Ambasador të Kosovës në Gjermani

Ish-zëvendësministri Gani Dreshaj ka propozuar ish-boksierin Luan Krasniqi për Ambasador të Kosovës në Gjermani. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Dreshaj ka...

Pritje entuziaste për Totajn

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar sot me anëtarët e nëndegëve të subjektit të tij politik në Përdrini. Ai, në...

Skender Durmishi zëvendëson Nait Hasanin

Pash shkarkimit të ambasadorit Nait Hasani nga detyra e ambasadorit të Kosovës në Shqipëri, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka nënshkruar vendimin...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka dhe drejtori komunal për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Agron Limani bëjnë shpërndarjen e moto-kultivatorëve me frezë, në kuadër të...

76 vjet nga fundi i Luftës së Dytë Botërore

Dy shtatori i vitit 1945 konsiderohet si fundi i Luftës së Dytë Botërore, pas dorëzimit të trupave japoneze më 15 gusht të po atij...

Rrotullohet një veturë në Prevallë, shoferi gjendet disa metra larg

Pas mesnate, një veturë në Prevallë është vetaksidentuar dhe ka dal jashtë rrugës. https://youtu.be/_sJsqxOF69M?t=3 Indeksonline mëson se shoferi është gjetur disa metra larg veturës me lëndime...

Glauk Konjufca: Nëse do pyetesha unë, do t’i shtyja zgjedhjet

Si pasojë e gjendjes alarmante të krijuar në vend me pandeminë e koronavirusit, ditë më parë kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku ka kërkuar që...

Papastërti e mungesë e detergjentit në repartin e Pediatrisë në spitalin e Prizrenit(Foto)

Një guacë e tualetit e papastër, lavaman pa detergjent e letër higjienike, dyer të grisura e pasqyrë e thyer janë vetëm disa nga pamjet...

Ronaldo në histori, rekord për golat me kombëtare

Përveçse shpëtoi ekipin e tij, Cristiano Ronaldo vendosi një rekord të ri personal në ndeshjen kundër Irlandës në kualifikueset e Botërorit 2022. Autor i një...

Policia ndërpret ahengun në Dragash, dënon organizatorin dhe shpërndan mysafirët

Policia e Kosovës ka ndaluar një aheng familjar që po mbahej kundër rregullave të pandemisë në fshatin Bellobrad të Dragashit. Organizatorit i është shqiptuar fletëparaqitja,...

Zyrtare: Andi Zeqiri nuk do të luajë për Kosovën

Kosova edhe zyrtarisht e ka humbur sulmuesin Andi Zeqiri. Zeqiri i ka hequr të gjitha dyshimet pasi që mbrëmë ka debutuar me Zvicrën kundër Italisë,...

Shkelën masat antiCOVID-19, policia në Prizren gjobit 191 qytetarë

Drejtoria Rajonale e Policisë ne Prizren, ka njoftuar se është duke vazhduar me aktivitete e saja ne zbatim te vendimit te fundit te Qeverise...

Dënohet me burg reperi kosovar për tentim vrasje ndaj Dudës

Ardian Xhaferi i njohur ndryshe si ‘‘The mike’’, anëtar i grupit muzikor ‘‘E7’’, është dënuar me 1 vjet e 4 muaj burg për akuzën...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 161 pacientë me Covid-19

ShSKUK ka bërë të ditur se 1207 pacientë po marrin trajtim nga COVID-19, në klinikat COVID në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, njofton Gazeta...

Lajmet e Fundit