32.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Korrik, 2021

Mjeku nga Prizreni tregon se si trembet ariu (Video)

Profesori dhe Specialisti i Protetikës Stomatologjike, dr. Kujtim Shala, tregon se si duhet të trembet ariu, në rastet kur njerëzit përballën me të.

Sipas tij, ariu e sulmon njeriun vetëm atëherë kur ndihet i kërcënuar.

“Shtazët e egra, por sidomos ariu, nuk e sulmojnë njeriun në kuptimin e gjahut, por vetëm kur ato ndihen të kërcënuara”, tregon ai, shkruan “PrizrenPress”.

Shala është anëtar i Shoqatës së Bjeshkatarëve “Sharri”.

Ai, i viziton rregullisht vendet malore.

Sipas tij, kohën e fundit shtazët e egra janë shpeshtuar në malet e Sharrit.

“Prezenca e shtazëve të egra dhe kontakti me to janë shpeshtuar në malet e Sharrit. Çdo javë e kemi parë ndonjë ari, ndonjëherë edhe dy gjatë ditës”, tregon ai.

“Ditëve të fundit janë shpeshtuar kontaktet me ariun në pjesën e shtegut rreth Kalasë së Prizrenit”.

“Gjatë kontaktit viziv nuk bën të vazhdohet ( të prehet rruga) as te kthehet shpina dhe të vrapohet. Në rastin e parë shtaza, do ta kuptojë si kërcënim, ndërsa në të dytin do t’i ngjallet instikti i ndjekjes “.

“Duhet ndaluar dhe me qetësi pa e kthyer shpinën duhet të ktheheni ngadalë”.

“Nëse ajo ngrihet në këmbë nuk do të ju sulmojë, por vetëm dëshiron t’ ju shef dhe t’ju përcjell se ku gjendeni dhe a po largoheni”.

“Nëse i keni parë këlyshët e saj, atëherë duhet të largoheni në drejtim në të cilin keni ardhur. Por, më së miri duhet të parandalohet “takimi”.

“Në mal duhet bërë pak zhurmë që shtazët t’ ju dëgjojnë dhe ato largohen vet pa u parë. Në realitet ariu do ta ndien erën tuaj në disa kilometra distancë, nëse erërat fryjnë në drejtimin e tij, por kur era ka drejtim të kundërt ai nuk ju ndien”.

“Të gjitha shtazët e egra frikësohen nga njeriu dhe e sulmojnë vetëm në raste kur ato ndihen të kërcënuara”.

“Janë edhe disa mjete parandaluese dhe mbrojtëse të cilat mund të përdoren”, tregon Shala./PrizrenPress.com/

Kontakti me Ariun në natyrëPrezenca e shtazëve të egra dhe kontakti me to janë shpeshtuar në malet e Sharrit. Çdo javë e kemi parë ndonjë ari, ndonjëherë edhe dy gjatë dites. Në terenin e hapur ( siç janë lartësit mbi 1800 mld ku nuk ka vegjetacion të gjatë-pyje, por shkurre dhe bari, ato lehtë e vrejnë njeriun dhe largohen. Ditëve të fundit janë shpeshtuar kontaktet e rastit me ariun në pjesën e shtegut rreth kalas ( Karapotoku) dhe Pasha qeshmes në Prizren. Ky teren është me bimësi të dendur dhe me konfiguracion të ndryshëm. Duhet ditur:-Shtazet e egra ( sidomos ariu) nuk e sulmojnë njeriun në kuptimin e gjahut por vetem kur ato ndihen të kërcënuara.Gjatë kontaktit viziv nuk bën të vazhdohet ( të prehet rruga) as te kthehet shpina dhe të vrapohet. Në rastin e parë shtaza do ta kuptojë si kërcënim ndërsa në të dytin do ti ngjallet instikti i ndjekjes së pres? ( gjatë hikjes)-Duhet ndaluar dhe me qetësi pa e kthyer shpinen duhet të ktheheni ngadale.-Nëse ajo ngrihet në këmbë nuk do të ju sulmojë por vetem dëshiron të ju shof dhe të ju përcjell se ku gjindeni dhe a po largoheni.Nësë i keni parë këlyshët e saj atëherë duhet të largoheni në drejtim në të cilin keni ardhur.Por më së miri duhet të parandalohet "takimi". Në mal duhet bërë pak zhurmë që shtazët të ju ndëgjojnë dhe ato largohen vet pa u parë. Në realitet ariu do ta ndien erën tuaj në disa kilometra distancë, nëse erërat fryejnë në drejtimin e tij por kur era ka drejtim të kundërt ai nuk ju ndien. Të gjtha shtazët e egra frikësohen nga njeriu dhe e sulmojnë vetëm në raste kur ato ndihen të kërcënuara.Janë edhe disa mjete parandaluese dhe mbrojtëse të cilat mund të përdoren: zilja, alarmi ose ndonje bori me ajer, spray special ndaj sulmit të ariut( Bëje Share dhe ndihmo/shpëto dikë)

Gepostet von Kujtim Shala am Sonntag, 24. Mai 2020

Më Shumë

Rivarroset në Malishevë 56-vjeçarja e cila ishte zhdukur që nga lufta

Sot në varrezat e fshatit Bubavec të Komunës së Malishevës, është rivarrosur Magbulle Morina e cila ishte zhdukur në kohën e periudhës së luftës...

Policia në Prizren shqipton 33 tiketa trafiku

Policia Rajonale në Prizren ka shqiptuar 33 tiketa trafiku pas fillimit të zbatimit të planit operativ për lirim e trotuareve, kontrollimin e motoçikletave dhe...

Vëllezërit në Prizren rrahen mes vete për pronë

Dy vëllezër nga Prizreni janë rrahur mes vete, pas një mosmarrëveshje rreth një kontesti pronësor. Policia ka njoftuar se dy vëllezërit i kanë shkaktuar lëndime...

Valon Syla: PDK -ja mund të rikthehet në Prizren

Gazetari Valon Syla, ka folur për lidershipin e ri të Partisë Demokratike të Kosovës, me në krye Memli Krasniqi, raporton Gazeta Blic. Syla pret nga...

Rexhaj: VV-ja është rritur shumë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Arbër Rexhaj ka folur sa i përket përçarjeve brenda VV-së, për të cilat thotë se për shkak të anëtarësimeve të...

Mourinho parashikon gjysmëfinalistët e EURO 2020

Jose Mourinho tash trajner i Romës ka bërë parashikimet se kush do të jetë në gjysmëfinale të Euro 2020. Mourinho parashikon që Italia do të...

Qytetari turk arrestohet pas kritikës ndaj Erdoganit

Një zyrtar i partisë kryesore opozitare në Turqi, CHP, ka thënë se kritikimi i partisë në pushtet në Turqi ka rezultuar me ndalimin e...

Hidhet shorti për kontrollin e pasurisë, i bie edhe Albin Kurtit

Agjencia kundër Korrupsionit ka hedhur shortin për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publikë. 954 zyrtarë janë përzgjedhur për t’iu nënshtruar procesit...

Wayne Rooney: Pogba ka qenë “Lojtari i Kampionatit Euro 2020”

Wayne Rooney thotë së Paul Pogba ishte ylli i Euro 2020 para se Franca të eliminohej, dhe shpreson që mesfushori të mund të përsërit...

Kjo është pasuria e Memli Krasniqit

Memli Krasniqi sot është zgjedhur Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me shumicën e votave të delegatëve. Por, sa është pasuria e tij? Në regjistrin...

KEDS tregon se ku do të ketë ndërprerje të rrymës sot në Prizren

Kompania për Distribuimin e Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se nesër do të kryhen punime për siguri të sistemit energjetik, derisa ka...

“Piu ujë dhe ra në dysheme”/ Vdekja e 29-vjeçares pesë ditë pasi solli në jetë fëmijën

Për vdekjen e Ardita Muçës, 29-vjeçares, e cila ndërroi jetë pesë ditë pas lindjes së fëmijës së dytë, vetëm një ditë pasi kishte dalë...

Shpallet lista e këngëve konkurruese për edicionin 32-të të festivalit “Zambaku i Prizrenit”

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Komunës së Prizrenit së bashku me organizatorët e festivalit Zambaku i Prizrenit, shpallin listën e këngëve konkurruese...

Aksion i madh policor në Itali, arrestohen 85 anëtarë të mafias

Një informatore mafioze u arrestua të hënën në një aksion kundër Cosa Nostra që pa 85 njerëz të arrestuar në dhe përreth Palermos dhe...

Prizren,për të tetën herë shtyhet rigjykimi për mashtrim me viza pune

Mungesa e ekspertit financiar Vehbi Imeri dhe e të akuzuarit për shpëlarje parash dhe shmangie nga tatimi, Flamur Hoxha, ka bërë që për të...

Anton Quni: Ky mjek ma shpëtoi jetën

Deputeti i LDK-së dhe ish-ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, ka treguar se ai nuk ka qenë mirë me shëndet. Ai ka falënderuar doktorin e Spitalit...

Lajmet e Fundit