18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

MKRS-ja shpërndau rreth 5000 libra për 30 biblioteka komunale

MKRS-5000 libraMinistria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në një ceremoni rasti ka shpërndarë sot rreth 5000 libra për 30 biblioteka komunale, e ku hyjnë rreth 70 tituj. Kjo është hera e parë që MKRS-ja blen dhe shpërndanë libra për bibliotekat komunale, përveç mbështetjes që jep edhe në konkursin për projektet kulturore. Librat janë të botuara në dy vitet e fundit dhe janë blerë nga botuesit përmes një konkursi publik nga Këshilli i Librit. Në këtë konkurs, Këshilli kishte vendosur të blejë 55 tituj, e po ashtu edhe kishte mbështetur financimin e botimit të titujve të ri , si dhe për herë të parë edhe të botimit të revistave letrare.

Në ceremoni, të mbajtur në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Kosovës ka marrë pjesë Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Memli Krasniqi, Drejtori i BKUK-së, Sali Bashota si dhe drejtorët e bibliotekave komunale.

Ministri Krasniqi tha në fjalën e tij se ngjarja sot është fillimi i një programi të ri të mbështetjes për librin dhe bibliotekat, pasi për herë të parë MKRS-ja po blen titujt e ri të botuar dhe ata po ua shpërndanë bibliotekave komunale. Ministri Krasniqi tha se në dy vitet e fundit është dyfishuar mbështetja për bibliotekat dhe librin, por edhe në përgjithësi për fushën e kulturës.

“Mendoj se ky fond është jashtëzakonisht i rëndësishëm tash kur edhe ka filluar viti shkollor në arsimin para universitar e tash së shpejti edhe ai universitar, sepse po krijon mundësi më të shumta për nxënësit dhe studentët. Besoj se më format e reja të përkrahjes që MKRS-ja po zbaton fondi i bibliotekave tona do të jetë çdo vit edhe më i pasur dhe më afër lexuesit”, ka thënë Ministri Krasniqi, teksa ka përmendur se tashmë një aktivitet i tillë është tradicional dhe MKRS-ja do të jetë gjithnjë afër bibliotekave që fondi i tyre sa më shumë të pasurohet.

Drejtori i BKUK-së, Sali Bashota duke vlerësuar këtë mbështetje të MKRS-së për bibliotekat, shtoi se BKUK-ja si një institucion qendror i bibliotekarisë në Kosovë, do të punojë edhe më shumë në të ardhmen që bibliotekat komunale të zhvillohen dhe pasurojnë sa më shumë raftet e tyre.

Në emër të bibliotekave ka folur Engjell Berisha, drejtor i bibliotekës komunale në Gjakovë. Ai ka falënderuar MKRS-në që ka nisur një iniciativë si kjo, sipas tij, mjaftë e dobishme, pasi ka thënë se bibliotekat komunale kanë nevojë gjithnjë për tituj të rinj./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Kapet me marihuanë në Vërmicë, arrestohet i dyshuari

Policia e Kosovës e ka arrestuar një person në Vërmicë, pasi e ka kapur e marihuanë. I njëjti me vendim të prokurorit është dërguar në...

Bernard Karrica “Ylli i Javës” në Superligë

Federata e Futbollit e Kosovës ka ndarë çmimin “Ylli i Javës”. Ky çmim për javën e 35-të në Albi Mall Superligë i ka takuar...

Lajmet e Fundit