19.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Mot me diell dhe vapë – kujdes nga temperaturat e larta

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vapë.

IHK njofton se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 9-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-35 gradë Celsius.

Indeksi UV ne vlerat ekstreme, prandaj këshillohet respektimi i IKSHP nga ora 10:00-16:00 të mos jemi në kontakt direkt me rrezet e diellit ose të bartim masat mbrojtëse.

Edhe ditët tjera parashihen të jenë me vapë prandaj kujdes për gjitha moshat, sidomos shtresa e popullatës që kanë probleme me sëmundje kronike.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit.

Më Shumë

Rexhaj i VV-së: Le të paguajë KEDS, në fund të fundit për këtë dhe e ka kontratën

Deputeti Arbër Rexhaj i VV’së ka bërë përgjegjës kompaninë KEDS për situatën e krijjuar me reduktime pasi e ndaluan importin për shkak të çmimeve...

Deri në 4 orë pritje në Merdare

Fluksi në disa pika kufitare po vijon edhe në mëngjesin e së dielës, kryesisht në dalje. Në pikëkalimin kufitar në Merdar pritjet në dalje janë...

Lajmet e Fundit