33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Muja uron gabimisht Bajramin në gjuhën turke

Muja-gabimisht uron turqisht bajraminKryetari i Komunës së Prizrenit dhe njëherit edhe kandidat i PDK-së për këtë komunë ua ka uruar qytetarëve të kësaj ane Festën e Bajramit.

Muja ka uruar në shqip, serbisht dhe në turqisht.

Por në gjuhën turke ka bë bërë një gabim, duke thënë se “Kurban Bajrami i fatit” – Sansli Kurban Bayrami!,transmeton gazeta Express.

Ndërsa në gjuhën turke urimi bëhet në disa mënyra, të tilla si: “Kurban Bayraminiz Kutlu Olsun” apo “Kurban Bayraminiz Mubarek Olsun”.

Më Shumë

Oborret e shkollave në Prizren, parkingje për mërgimtarët

Komuna e Prizrenit ka hapur oborrin e gjimnazit “Gjon Buzuku” dhe të shkollës “Lidhja e Prizrenit” për parkimin e automjeteve të mërgimtarëve. Drejtori i Shërbimeve...

Të dhënat e regjistrimit të popullsisë: Rajoni i Prizrenit në vitin 2024 ka 50 mijë banorë më pak se në vitin 2011

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), të premten, ka publikuar rezultatet preliminare të regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave për vitin 2024, përfshirë...

Lajmet e Fundit