15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Ndahen 149 motokultivatorë dhe 5 plugje për bujqit e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahoecit, Smajl Latifi, ka thënë se përkushtimi dhe interesimi i përhershëm i qeverisë lokale për të vënë në krye të agjendës zhvillimore bujkun rahovecas, u dëshmua edhe me shpërndarjen e 149 motokultivatorëve dhe pesë plugjeve për bujqit.

“Bashkë me drejtorin e Drejtorisë për Bujqësi, Berat Durakun, si dhe bashkëpunëtorë të tjerë, kemi vazhduar procesin e shpërndarjes së mekanizmit bujqësor për 154 përfitues në projektin: ‘Furnizim me mekanizëm bujqësor’. Pajisjet bujqësore të cilat janë shpërndarë sot janë 149 motokultivatorë dhe pesë plugje pesëkrahëshe. Komuna e Rahovecit do të vazhdojë të trajtojë me dinjitet bujkun rahovecas me të vetmin qëllim: ndihmën e vazhdueshme për ta, me mekanizëm për bujqit, e që ndikon drejtpërdrejtë në lehtësimin e punës së tyre, rrjedhimisht, në rritjen e ekonomisë lokale”, ka thënë Latifi.

Sot varroset polici Afrim Bunjaku

Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra dje në veri të vendit, do të varroset sot nga ora 16:00. Ai do të varroset...

`Festari` i Therandës përkujton shkrimtarin Ragip Sylaj

Të martën në Therandë (ish-Suharekë), në kuadër të manifestimit kulturor “Festari” do të mbahet një orë akademike e letrare kushtuar veprës së shkrimtarit dhe...

Lajmet e Fundit