6.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Ndahet nga jeta piktori i mirënjohur Agim Zajmi

AgimZajmi-piktorKa ndërruar jetë në moshën 77 -vjeccare në Tiranë piktori i njohur Agim Zajmi. Skenografi më i vlerësuar në teatrin shqiptar, transmeton BW. Zajmi studioi pikturë dhe skenografi në San Petersburg, Rusi, ku u diplomua më 1961.

Pas diplomimit filloi punën si skenograf në Teatrin e Operës dhe Baletit, por më vonë punoi kryesisht në Teatrin Kombëtar të Tiranës. Herë pas herë realizon skenografi në teatrot e Kosovës dhe Shkupit.

Duke filluar nga viti 1978 ka punuar si profesor në Akademinë e Arteve të Tiranës. Ka ekspozuar veprat e tij në pikturë në Francë, Itali, Angli, Greqi, Turqi, Austri, Egjipt, etj.

Një pjesë e këtyre veprave ruhen në koleksionin e Galerisë Kombëtare të Arteve në Tiranë si dhe koleksione private në vende të ndryshme të botës.

Më Shumë

Lirohen qytetarët e Kosovës që u ndaluan mbrëmë nga policia serbe

Para pak çastesh, autoritetet serbe dhanë urdhër për të liruar kosovarët e ndaluar prej mbrëmë në kufirin Kroaci-Serbi. 12 autobusët e ndaluar janë nisur për...

Moti sot me diell dhe vranësira, temperaturat minimale 0 gradë Celsius – maksimalja deri në 16

Moti sot parashihet të jetë me diell dhe vranësira të pakta në orët e para të mëngjesit. Më pas pritet shtim i vranësirave, të cilat...

Lajmet e Fundit