13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Në kërkim të Gani Gecit

BajramRexhepi-ministerMinistri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, thotë se janë në kërkim të ish-deputetit, Gani Geci.

Ai nuk beson se Geci ka ikur jashtë vendit, pasi sipas tij, të gjitha pikat kufitare janë informuar menjëherë pas vrasjes që ka ndodhur.

“Policia është në kërkim të Gani Gecit, i kemi dëgjuar prononcimet e familjarëve që ai ka shkuar jashtë, ne nuk duam të paragjykojmë por ne nuk jemi shumë të bindur që ai ka shkuar jashtë për arsye se në momentin që ka ndodhur ky aksident ne i kemi informuar të gjitha pikëkalimet kufitare dhe po ashtu aeroportet e vendeve fqinje që në rast se shihet diku të arrestohet”

“Prandaj mundësitë kanë qenë të vogla në atë drejtim, megjithatë ne jemi në kërkim të tij, ai ka pasur mundësinë që të dorëzohet e meqenëse se këtë nuk e ka shfrytëzuar ai do të mundohemi që në momentin që të identifikohet ku është dhe do të arrestohet e do të jetë para drejtësisë”, thotë Rexhepi.

Por, nëse u dyshuari për vrasjen e Ruzhdi Shaqirit është larguar nga vendi sipas Rexhepit, situata do të jetë më e komplikuar dhe do të bëhet kërkesa për ekstradim.

“Unë nuk kam argumente as për njërën as për tjetrën por nuk jam i bindur të iu besoj fjalëve të familjarëve sepse mundësitë kanë qenë shumë të vogla se shmëherët është kërkuar që në të gjitha vendkalimet kufitare njëkohësisht edhe aeroporti i Tiranës që nëse hasin, të arrestohet, prandaj mundësia ka qenë e vogël në këtë drejtim”, thotë Rexhepi.

Më Shumë

Ditë me shi sot në Kosovë

Në Kosovë sot do të mbajë mot me shi. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të shënojnë vlera pozitive, ndërsa maksimalet e ditës...

Dëshmi për Gjykatën e Hagës: Lvova-Belova ia konfirmon Putinit se adoptoi një adoleshent nga Donbasi

Pasi Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshoi një urdhër-arrest për presidentin e Rusisë, Vladimir Putin dhe komisioneren për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseevna Lvova-Belova, u...

Lajmet e Fundit