13.8 C
Prizren
E diel, 1 Tetor, 2023

Nga sot regjimi i vizave me Kosovën

Kosove-vizatNga sot nis regjimi i vizave për hyrje në Republikën e Kosovës për shtetasit e 87 vendeve të botës që nuk e kanë njohur shtetin e Kosovës, përjashtuar ato shtete të BE-së.

Regjimi i vizave për këto shtete vjen pas vendimit të Qeverisë së Kosovës, i cili a hyrë në fuqi dhe do të jetë i plotfuqishëm deri në fillim të vitit 2014.

Ndërkaq qytetarët e këtyre 87 shteteve do të mundë të pajisen me viza në Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Stamboll të Turqisë, ndërsa për vizat emergjente në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, transmeton KTV..

Sipas vendimit, llojet e vizave dhe shumat që do të paguhen për to janë si në vijim: Viza hyrëse – 40 euro, Viza transite – 30 euro, Viza transite ajrore – 25 euro dhe Viza afatgjate – 50 euro.

Në këtë projekt, Qeveria e Republikës së Kosovës ka marrë mbështetje të fuqishme konkrete edhe nga Qeveria e Mbretërisë së Norvegjisë, ku përmes bashkëfinancimit ka filluar të bëhet implementimi i Qendrës së Vizave.

Superliga rikthehet me disa duele interesante

Skuadrat elitare të vendit tonë, rikthehet këtë mesjave me ndeshjet e javës së shtatë. Kjo xhiro nis sot pasdite me dy duelet Fushë Kosova-Ballkani, Gjilani-Liria...

Arratisja e Radojiçiqit në vitin 2018, Sylë Hoxha: Ka pasur ‘misionarë’ që t’i hiqet fletëarresti, të vijë në Kosovë

Ish kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prizren, Sylë Hoxha, në emisionin “Frontal” të T7 u pyet nëse ka pasur mbështetje ose pajtim politik që...

Lajmet e Fundit