2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Fuele: Dyert e BE-së për Ballkanin janë të hapura

Fyle5-29Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Stefan Fuele, ka thënë se pranimi i Kroacisë në BE dëshmon se dyert e bllokut janë të hapura për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Hyrja e Kroacisë është dëshmi e re e fuqisë transformuese të politikës së zgjerimit”, ka thënë Fuele në një videomesazh për vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ai ka thënë se ky është mesazh i qartë se të gjitha vendet e rajonit kanë perspektivë evropiane me kusht që zbatojnë reformat në fushën e sundimit të ligjit, ndërtojnë parime demokratike dhe mbrojnë të drejtat e njeriut.

“Nuk ka rrugë të shkurtra dhe as formula magjike”, ka thënë Fuele, transmeton REL.

Nga sot, Kroacia është bërë anëtarja e 28-të e Bashkimit Evropian.

Më Shumë

PSV kërkon Elanga-n, Manchester United kërkon të rikthejë Januzajn

Eindhovens Dagblad raporton se PSV Eindhoven po konsideron të nënshkruajë Anthony Elanga në huazim nga Manchester United. PSV po përpiqet të gjejë një zëvendësues për...

Skënderbeu i tragjedisë së Haxhiademit: Një tjetër pavdekësi, por e plagosur

Nga: Visar Zhiti Dua të marr ndër duar tragjedinë “Skënderbeu” të Etëhem Haxhiademit, ta shfletoj sërish e sërish, sidomos sot … Vit Skënderbejan, 555 vjet pavdekësi...

Lajmet e Fundit