2.8 C
Prizren
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Një delegacion nga Austria viziton komunën e Rahovecit

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka pritur në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovës, Christoph Weidinger, kryetarin e Kuvendit të Austrisë së Ulët, Karl Wilfing, nënkryetarin Karl Moser dhe bashkëpunëtorët e tyre që ishin pjesë e këtij delegacioni.

Ambasadorit Weidinger dhe bashkëpunëtorëve të tij, kryetari Latifi u ka uruar mirëseardhje si dhe i ka falënderuar për mbështetjen që Austria i ka dhënë në vazhdimësi Kosovës.

“Gjithashtu, i njoftova për aktivitetet dhe planet e komunës së Rahovecit dhe shpreha gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë. Gjatë takimit bashkëbiseduam edhe për vlerat kulturore e turistike që ofron komuna jonë dhe për potencialet tona zhvillimore. Me theks të veçantë, bashkëbiseduam për mundësitë e vendosjes së urave të bashkëpunimit në të gjitha fushat, për të promovuar dhe shkëmbyer prodhimet tona bujqësore, në veçanti prodhimet e rrushit, verës, pemëve e perimeve”, ka bërë me dije Latifi.

 

Më pas kryetari Latifi dhe delegacioni nga Austria, vizituan verarinë “Bodrumi i Vjetër” me pronar Ruzhdi Haxhijaha, një shembull i mirë për ndërmarrësi dhe zhvillim biznesi në Rahovec dhe Kosovë.

Në fund të vizitës, kryetari Latifi ka falënderuar ambasadorin Weidinger dhe bashkëpunëtorët e tij dhe u pajtuan për gjetjen e mundësive të reja të bashkëpunimit, për të fuqizuar tutje marrëdhëniet ndërmjet Rahovecit dhe Landit të Austrisë së Ulët (Landtag von Niederösterreich).

Më Shumë

Shumica e kosovarëve, me gjendje të rëndë sociale

Dihet, të ardhurat e një familje dhe niveli i çmimeve të të gjitha produkteve dhe shërbimeve, e sidomos çmimet e produkteve elementare ushqimore dhe...

Projekti që bëri bashkë nxënësit e “Loyola-Gymnasium” në Prizren, me ata të Shkodrës dhe Tetovës

Projektit „Kids Love Nature“ - „Fëmijët e duan natyrën“, mbështetur nga organizata gjermane GIZ, ka bërë bashkë të premten në Prizren, nxënësit e “Loyola-Gymnasium”,...

Lajmet e Fundit