13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Një faqe turke në internet thotë se krimineli serb Arkan po lufton në Nagorno-Karabakh

Një faqe në gjuhen turke në Twitter ka postuar një foto, në të cilën pretendohet se është krimineli serb, Zheljko Raznatoviq, i njohur me nofkën “Arkan”.

Aty thuhet se ai po merr pjesë në luftimet në mes të Armenisë dhe Azerbajxhanit për enklavën e Nagorno-Karabakh.

Sipas faqes Derindusunce.org, Arkan – që zyrtarisht dihet se ka vdekur në një atentat që iu bë afër një hoteli në Beograd me 15 janar të viti 2000 – po lufton si mercenar, shkruan Insajderi.

Postimi për kriminelin serb që njihet për krimet në luftërat e Ballkanit, u larguar një orë pasi u postua.

Mediat serbe e kanë komentuar lajmin për Arkanin si një lajm të rremë.

Arkan ishte komandant i ushtrisë paramilitare serbe dhe shefi i Gardës Vullnetare Serbe gjatë luftërave në Jugosllavi.

Ai ishte në listën e Interpolit si një nga njerëzit më të kërkuar në Evropë për hajni, vrasje dhe krime të tjera.

Ai më vonë ishte akuzuar nga Tribunali Ndërkombëtar për Krime për ish-Jugosllavinë, nën akuza për krime kundër njerëzimit.

Deri në vdekjen e tij, ai njihej si figura më e fuqishme e krimit të organizuar në Ballkan.

Në janar të vitit 2000 ai u sulmua në Beograd ku ishte plagosur dhe më pas vdiq nga plagët, para se të fillonte procesi gjyqësor kundrejt tij./Insajderi.com

Më Shumë

Moti sot me pak vranësira dhe intervale me diell

Sot do të mbajë mot kryesisht stabil, me pak vranësira dhe intervale me diell. Sipas parashikimeve të Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale të ditës...

Fjalët e fundit të shkrimtarëve të mëdhenj para vdekjes

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së tyre kanë thënë fjalët e fundit: prekëse, mesazhe, himne, fatkeqësi, zhgënjim… atë çfarë jeta...

Lajmet e Fundit