31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Pasuria e kryetares së Gjykatës Themelore në Prizren

Agjencia Kundër Korrupsionit (AKK) ka publikuar deklarimin e pasurisë së zyrtarëve të lartë publik.

Në deklarimin e pasurisë në AKK, kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra, ka deklaruar se ajo mban vetëm pozitën e gjyqtares, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Si të hyra vjetore, Emra ka deklaruar gjithsej 21,927.28 euro, ku si gjyqtare, Emra  ka deklaruar se gjatë vitit 2021 ka pranuar 21,727.28 euro si dhe 200.00 euro ka pranuar dhuratë për pushim nga djali i saj, Uliks Emra. Si para të gatshme, Emra ka deklaruar se ka 3,402.17 euro.

Sa i përket paluajtshmërive, Emra e ka deklaruar një banesë 71.04 m2, në vlerë prej 37,000.00 euro, të cilën e ka blerë në vitin 2021 dhe paluajtshmëri-1/2 e sipërfaqes-86.93 ari në vlerë 60,000.00 euro të cilën e ka trashëguar nga viti 2007.

Emra ka deklaruar se posedon një veturë në vlerë prej 6,000 euro, të cilën e ka blerë në vitin 2019.

Në deklarimin e pasurisë, si detyrim financiar Emra ka deklaruar 431.91 euro për “Star Kartelë”, 23,000.00 euro kredi për blerjen e banesës ku borxhi i mbetur ka thënë se është 14,722.36 si dhe djalit të saj ka deklaruar se i ka borxh 4,000.00 euro.

Kryetarja Emra gjithashtu ka deklaruar edhe pasurinë e bashkëshortit të saj. Si të hyra vjetore për vitin 2021, për të njëjtin, kryetarja Emra ka deklaruar gjithsej 8,346.20 euro dhe 5,711.25 dollarë, ku 530.00 euro sipas saj, ai i ka pranuar si pagesa për trajnim nga Akademia e Drejtësisë, 100.00 euro dhuratë për ditëlindje nga djali i tyre, Uliks Emra, 2,328.50 euro tërheqje nga Trusti, 5,711.25 dollarë nga pensioni i UNMIK-ut dhe 5,387.70 pension nga buxheti i Kosovës.

Si pasuri të paluajtshme të bashkëshortit të saj, Emra ka deklaruar një banesë 95 mnë vlerë 70,000.00 euro të blerë në vitin 1985, ndërsa si pasuri të luajtshme ajo ka deklaruar një veturë në vlerë 11,000.00 euro.

Kryetarja Emra për bashkëshortin e saj ka deklaruar se në institucionet financiare ka 5,711.25 dollarë dhe 6,164.00 euro para të gatshme, e këto të fundit ka thënë se janë nga pensioni.

Lidhur me këto shuma, në fund Emra ka sqaruar se bashkëshorti i saj gjatë vitit 2021 ka pasur tre xhirollogari aktive, një të Trustit, një pensionit dhe një të rrogës. Duke pasur parasysh se trusti është shpenzuar dhe nuk ka pagesë të rrogave atëherë mjetet të mbetura nga këto llogari janë bartur në xhirollogari të pensionit dhe tani vetëm kjo xhirollogari është aktive.

Ajo gjithashtu ka deklaruar edhe 631.09 euro para të gatshme të fëmijëve të saj të mbajtura në institucione financiare.

Në fund, Emra ka sqaruar se tek noteri ka vërtetuar kontratën për blerje të banesës nga AL TRADE, e cila gjendet ne Fushë Kosovë dhe se kjo banesë është evidentuar në emër të saj dhe bashkëshortit të saj si bashkëpronësi. Por, te paluajtshmëritë janë të evidentuara dy banesa, njëra në emër të saj dhe tjetra në emër të bashkëshortit të saj. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Ngacmohet seksualisht një grua në Suharekë

Një person është arrestuar në Suharekë, pasi dyshohet se mbrëmë ka ngacmuar seksualisht një grua. Sipas policisë, me vendim të prokurorit, i dyshuari pas intervistimit...

Zelensky krahason sulmin rus me atë të Hitlerit

Volodymyr Zelensky, president i Ukrainës e ka krahasuar sulmin rus ndaj vendit të tij si sulmet e papritura të Hitlerit ndaj Bashkimit Sovjetik në...

Zgjedhën kryetarët e fshatrave Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit

Në fshatrat Nagac dhe Celinë të komunës së Rahovecit, komisioni për zgjedhjen e kryetarëve të këshillave të fshatrave, lagjeve urbane dhe vendbanimeve, ka zhvilluar...

Dy të rinj me origjinë nga Kosova arrestohen në Itali, dyshohet se planifikuan sulm terrorist

Një burrë dhe një grua me origjinë kosovare janë arrestuar me akuzën se janë trajnuar për të organizuar një sulm në Itali në emër të grupit xhihadist të Shtetit...

Vala e të nxehtit arrin në Kosovë, deri në 36 gradë celsius temperaturat gjatë javës që po hyjmë

Mot me temperatura të larta pritet të mbajë në Kosovës, gjatë javës që po hyjmë, njofton Prishtina Weather. Sipas PW, vendin tonë do ta përfshijë...

Origi ateron në Milano, gati për të filluar aventurën e re

Divock Origi sapo ka ateruar në Milano për t’iu nënshtruar testeve mjekësore dhe më pas për të nënshkruar kontratën.   Origi do t’i bashkohet AC Milanit...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

“U martova me dashurinë e jetës sime”, gruaja e Harry Maguire nxjerr foto nga dasma “përrallore”

Gruaja e Harry Maguire, Fern Hawkins, ka publikuar fotografi nga dasma përrallore e tyre, me ceremoninë që u zhvillua të shtunën në një Chateau...

Eskalon debati/ Vjehrri shtynë nusen në Prizren, përfundojnë të dy në polici

Në Prizren sot ka ndodhur një incident brenda një familje në rrugën “Bushatlinjët”. Një zënkë mes nuses dhe vjehrrit 68-vjeçar për pak sa nuk eskaloi. Ngjarja...

Dua Lipa përfundon në gjykatë

Dua Lipa është paditur pasi ka postuar një foto të shkrepur nga paparaci në Instagramin e saj. Kjo është hera e dytë që ndodh...

Malisheva prezanton Hajdarin dhe Avdulin

Fiton Hajdari dhe Qlirim Avduli tashmë i përkasin Malishevës. Klubi nga qyteti me të njëjtin emër ka prezantuar futbollistët në mbrëmjën e të mërkurës. Edicionin...

Kacafytet me hajnin në shtëpi, e identifikon, i del i njohur (VIDEO)

Binak Zyma ka raportuar në polici se ka vërejtur katër persona mbrëmë rreth orës 03:00, duke vjedhur në shtëpinë e tij në Demanjë të...

Policia ndalon një veturë në Prizren, brenda saj gjenden shtatë migrantë

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se ka arrestuar një kosovar të cilit në veturë ia janë gjetur shtatë migrantë që janë futur...

Prapaskenat e ditëlindjes, Sara Hoxha nervozohet me Ledri Vulën

Sara Hoxha partnerja e reperit kosovar, Ledri Vula para pak ditësh ka festuar 30-vjetorin. Ajo organizoi një festë të madhe me të ftuar të shumtë...

Sot nafta më shtrenjtë

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë ka caktuar çmimet tavan për shitjen e derivateve, për ditën e martë. Sipas vendimit, çmimi maksimal i lejuar i...

Kurti: Qeveria nuk e voton projektligjin për Trustin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale, i propozuar nga PDK,...

Lajmet e Fundit