10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Për Ty!

Agim Gashi

 

 

 

 

 

 

 

 

Mos dëgjo fjalët e botës
Mos e qit fjalën pa mendu,
Fute n´kokë vetëm një mendim
Atë ndjenjë se unë të du.
Moj e shtrenjëta e fjalës sime
O moj tokë në rrotullim,
Si u bëne aq „katile“
Nuk ma fale veç një gabim.

Ti moj lule që çel n´mesnatë
E tërë ditën aromë lëshon,
Pash njat bukuri që ke
Thuama troç a m´dashuron.
Mos u tremb nga ai e ky,
Se kto punë ndodhin për t´gjallë,
Thuaje e bëje atë furtunë
Se nuk do të zhgrehem n´vaj.

Ti je boshti i jetës sime
E në vdeksha n´amshim kur t´shkoj,
Do të ngjallem përsëri
Vetëm Ty të dashuroj.
T´përshëndes agime e verës
Ti je flakë në mes dëborës,
Ma ke ngjallë shpirtin e vdekur
Mi ke ngjallë gishtat e dorës.
Agim Gashi
16.02.2009-Düren

Më Shumë

Dy pitbulla terrorizojnë një fshat të Suharekës, kanë mbytur disa qen të tjerë, askush s’e di kush i ka lëshuar

Në fshatin Budakovë të Suharekës, një qytetarë është ankuar në rrjete sociale, se dikush i ka sjellë dy qen mjaft të rrezikshëm të racës...

Oleksandr Usyk zbulon se kur dhe ku do të pensionohet nga boksi profesionist

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka pohuar se ka në plan të tërhiqet pas tre ndeshjeve të ardhshme. Ai mbetet i pamposhtur në karrierën e tij...

Lajmet e Fundit