-2.2 C
Prizren
E shtunë, 22 Janar, 2022

Përurohet impianti në Prizren, zgjidhet problemi i ujërave të zeza për rreth 50 mijë banorë

Me rastin e inaugurimit të impiantit për trajtimin e ujërave të ndotura në Prizren, kryeministri Albin Kurti tha se fatkeqësisht në Kosovë ende nuk bëhet menaxhimi i ujërave të ndotura, për çka ka vlerësuar lart këtë projekt të mbështetur nga Qeveria Gjermane.

Kryeministri Kurti tha po ashtu se orientimi drejt një ekonomie qarkore dhe të qëndrueshme kërkon që Qeveria të rimendojë rolin dhe ripërdorimin e ujërave të ndotura dhe llumit.

“Fatkeqësisht në Kosovë akoma nuk bëhet menaxhimi ujërave të ndotura, të cilat mbeten një ndër ndotësit kryesor të ujërave sipërfaqësore. Në mungesë të sistemeve adekuate ato shkarkohen direkt në lumenjtë e vendit, duke kontaminuar një pjesë të madhe të tyre. Por, përmes sistemeve dhe trajtimit dhe riciklimit ato mund të ripërdoren në procese industriale dhe bujqësi. Lëvizja drejt një ekonomie qarkore, të qëndrueshme kërkon qe ne të rimendojmë rolin dhe ripërdorimin e ujërave të ndotura dhe llumit. Prandaj, jam i nderuar të marrë pjesë në inaugurimin e impiantit për trajtimin e ujërave të ndotura në Prizren. Ky projekt me kosto prej 19.5 milionë euro sot fillon operimin e fazës së parë për 50 mijë banorë ose për 35 përqind të qytetit”, tha Kurti.

Derisa përfaqësuesi i Qeverisë Gjermane, Ual Oel theksoi se partneriteti me Kosovën tash e 20 vjet ka qenë në mbështetje të shumë projekteve në fusha të ndryshme.

Ai tha se objektivi kryesor i tyre mbetet përmirësimi i shërbimeve për qytetarët e Kosovës.

“Objektivi kryesore është që të përmirësohet shërbimi për qytetarët e Kosovës dhe të mbrohen burimet mjaft të rralla që janë në Kosovë”, tha Oel.

Zyrtari Qeveritar nga Gjermania dhe kryeministri Kurti paralajmëruan se deri në fillim të vitit të ardhshëm do të përurohen edhe dy impiantë të tjerë, njëri në Gjakovë dhe tjetri në Pejë.

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Joern Rohde theksoi se ky investim për impiantin, ai për energji të ripërtërishme dhe parku inovativ janë një përparim i madh në Kosovë, sidomos në vitin e fundit.

“Kjo është ditë e mirë jo vetëm për qytetarët e Prizrenit, por edhe për Kosovën. Është një shembull për miqësinë Kosovës dhe Gjermanisë. Jam qe një vit ambasador në Kosovë, po shoh përparim të madh në Kosovë, sidomos vitin e fundit. Gjermania është një partner i qëndrueshëm që Kosova të bëhet me gjelbër dhe më e qëndrueshme”, tha ai.

Edhe kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka ka marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të impiantit për trajtimin e ujërave të ndotura në Prizren.

Më Shumë

Latifi takim me drejtorët e shkollave: Buxhetin për shkollat ta shpenzoni me kohë

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi dhe drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Avni Morina, kanë...

37 fëmijë të infektuar në 24 orët e fundit me COVID në Kosovë

771 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Në statistikat...

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 shkurt. Me...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

Shefi i Zyrës së Prokurimit në Prizren lirohet nga akuza për korrupsion

 Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim lirues për Isa Osmankaj, shef i Zyrës për Prokurim në Komunën e Prizrenit, i cili po akuzohej...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Vetëvendosje në Prizren mbetet pa një asambliste, ja kush dha dorëheqje

Asamblistja në komunën e Prizrenit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Nazife Kokollari – Tahiri, ka njoftuar se ka dhënë dorëheqje nga ky subjekt politik. Asamblisja...

Kryetari i Malishevës priti në takim pune ministrin Damka

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka pritur sot në takim pune, Ministrin e Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Fikrim Damka, me të cilin...

Porto kërkon të largojë mbrojtësin që gënjeu për moshën, Milan-i synon transferimin

Portugezët e Porto-s kërkojnë të largojnë nga skuadra e tyre mbrojtësin, Chancel Mbemba. Futbollisti afrikan ka gënjyer për moshën e tij, pasi nuk është...

Arrestohet një grup në Rahovec, dyshohet se kreu 20 vjedhje, ndër to edhe në xhami

Policia ka arrestuar pesë të dyshuar, prej tyre tre të moshës madhore dhe dy të mitur, të moshave 16 përkatësisht 14-vjeçare, nën dyshimin se...

10 vjet nga fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave – shtetet e rajonit morën liberalizmin për më pak se katër vjet

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në Evropë qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën për lëvizje të lirë. Edhe pas 10 vjet...

Poezi nga Ibrahim Rugova të botuara në ‘Rilindje’ kur ai ishte vetëm 18 vjeç

Ibrahim Rugova, intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari i njohur shqiptar, qysh në rinin e tij spikati me talentin e tij edhe në të shkruar,...

Covid-19, formohen ekipet mobile të QKMF-së në shkollat e Prizrenit

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, së bashku me drejtoreshën e Arsimit Luljeta Gutaj-Veselaj, drejtoreshën e Shëndetësisë Burbuqe Berisha dhe me bashkëpunëtorë, vizituam...

Lajmet e Fundit