19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Polip nis nesër

Polip“The surveillance of literature” (Përgjimi i letërsisë) është tema me të cilën nesër, do të nis festivali i letërisisë “Polip”, në Qendrën Multimedia në Prishtinë për të vazhduar deri me datë 18 maj.

Në fakt, pasditen e së premtes do të bëhet promovimi i librit “Ëndrra për dashurinë dhe vdekjen” (Dreams of love and death) nga Filip David, autor nga Serbia vepra e të cilit është përkthyer në shqip nga Smajl Smaka, raporton Koha.net.

Në kuadër të promovimit të librit do të zhvillohet debati “The surveillance of literature 1” me panelist: Visar Zhitin, Filip David dhe Smajl Smaka. Paneli do të moderohet nga Adil Olluri.

Hapja zyrtare e festivalit do të bëhet në ora 20:00 nga ambasadori i Austrisë në Kosovë Johann Brieger. Më pas, mbrëmja e parë e Polip-it do të vazhdojë me lexime të poezive dhe teksteve të autorëve pjesëmarrës si: Eli Krasniqi nga Kosova, Filip David nga Serbia, Visar Zhiti nga Shqipëria, Lisiana Demiraj nga Shqipëria dhe Vladimir Arsenijeviq nga Serbia.

Mbrëmja do të moderohet nga Jeton Neziraj dhe Sasha Iliq.
Pas leximeve do të këndoj Edona Reshitaj për t’i mbajt mysafirët nën “përgjimin” e polip-it deri pas mesnate.

Ndryshe, këtë edicioni të Polipit do ta karakterizojnë edhe 3 panele tjera me tema si: “what can not be translated”, “Contemporary literature, theater and the new political realities in the other EU”, “View on the future:Cultural cooperation between Prishtina and Belgrade 1989¬- 2014”. Gjatë tre netëve të polip-it do të lexohen vepra të shkrimtarëve nga Shqipëria, Ukraina, Greqia, Maqedonia, Bullgaria dhe Rumania.

Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë polip u financua nga: Allianz Kulturstiftung, Goethe Institut, Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Olof Palme International Center, zyra e Bashkimit Evropian, Alliance Francaise Prishtina, Ambasada franceze në Prishtinë.

Më Shumë

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit, Përparim Thaçi

26 vjet më parë ra në altarin e lirisë dëshmori i parë i Prizrenit futbollisti, Përparim Thaçi Në luftën për liri, dëshmori i parë i...

Agron Llakaj humb bashkëshorten, fjalët e ndjera të aktorit: Sëmundja e pabesë na e mbylli perden e jetës!

Aktori i njohur i humorit, Agron Llakaj ka humbur bashkëshorten e tij, Konstandinën, si pasojë e një sëmundje. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale,...

Lajmet e Fundit