0.8 C
Prizren
E diel, 28 Shkurt, 2021

Prishtina e trimëruar synon ta ndalë serinë e Yllit

Pas fitores ndaj Rahovecit vikendin e shkuar, skuadrën e Sigal Prishtinës e pret një përballje e vështirë në kuadër të xhiros së 18-të të Superligës në basketboll, që zhvillohet këtë mesjavë. Prishtina të mërkurën prej orës 17:00 e pret skuadrën e Golden Eagle Yllit.

Trajneri i Prishtinës, Dragan Radoviq, do të përballet me ish-ekipin e tij për herë të parë këtë edicion, pas largimit nga Ylli më 14 dhjetor. Ai kohë më parë ka marrë drejtimin e Prishtinës dhe në tri ndeshje ka regjistruar një fitore e dy humbje.

Radoviq të martën për KOHËN ka pranuar se ekipin e tij e pret një duel i vështirë kundër Yllit, ekip të cilin e vlerëson lart dhe pranon se është favorit i madh për titullin e kampionit. Megjithatë, trajneri malazias ka thënë se Prishtina në këtë ndeshje do të futet e motivuar, sidomos pas fitores së fundit në udhëtim kundër Rahovecit. Radoviq beson se ekipi mund ta fitojë edhe këtë duel.

“Në këtë ritëm të shpeshtë të ndeshjeve na pret përballja me një prej skuadrave më të mira momentalisht. Ylli ka një ekip të fortë, ku të gjitha pozitat i ka të mbuluara me lojtarë cilësorë. Duke pasur këtë parasysh, mund të them se na pret një ndeshje shumë e vështirë dhe shpresoj të bëjmë një paraqitje të mirë, sidomos në mbrojtje dhe sulm të organizuar për të ardhur te rezultati i dëshiruar që do të thotë shumë për ne. E respektojmë Yllin, por mendoj se kemi potencial për të regjistruar fitoren e radhës”, është shprehur Radoviq.

Sigal Prishtina këtë edicion nuk ka pasur rezultate të mira dhe aktualisht zë vendin e gjashtë në tabelë me 22 pikë. Në 17 ndeshje të luajtura, Prishtina ka vetëm pesë fitore karshi 12 humbjeve.

Ndërkohë, Ylli ka gjashtë pikë më shumë dhe renditet i treti në tabelë. Skuadra suharekase nuk di për humbje në tri ndeshjet e fundit. Ylli mbetet ndër ekipet më të përforcuara të këtij edicioni në Superligë, pasi javë më parë ka angazhuar edhe reprezentuesit e Kosovës, Erjon Kastratin e Gëzim Morinën. Trajneri i Yllit, turku Fatih Emre Gezer, që ka zëvendësuar Radoviqin te ekipi nga Suhareka, pret një ndeshje të vështirë. Megjithatë, Gezer ka paralajmëruar se ekipi i tij udhëton në Prishtinë për të vazhduar me fitore.

“Mendoj se do të jetë një ndeshje shumë e vështirë pasi Prishtina me ardhjet e reja është një skuadër dukshëm më e mirë, duke llogaritur këtu edhe lojtarët vendorë që ka. Mirëpo ne jemi në formë të mirë dhe mendoj se lojtarët e ekipit tim duan të vazhdojnë me ritmin e fitoreve. Besoj se do të jetë një ndeshje e fortë dhe interesante për të cilën jemi plotësisht të gatshëm”, tha Gezer.

Xhiroja nis me ndeshjen ndërmjet Pejës dhe Bashkimit, e cila zhvillohet të mërkurën në palestrën “Karagaçi” prej orës 15:00.

Peja zë vendin e katërt me 28 pikë, dy më shumë se Bashkimi që është i pesti. Peja është mposhtur në xhiron e fundit në udhëtim nga Ponte Prizreni, pas një serie prej tri fitoreve, derisa Bashkimi triumfoi ndaj Vëllaznimit për t’i dhënë fund serisë prej dy disfatave rresht.

“Kemi disa lëndime, por besoj në një paraqitje të mirë të ekipit dhe pres të japim maksimumin, ndonëse jemi paksa të lodhur prej ndeshjes së fundit dhe nuk kemi pasur kohë të mjaftueshme të përgatitemi dhe të pushojmë”, deklaroi trajneri i Bashkimit, Illmen Bajra, duke shtuar se ndaj Pejës do të paraqitet pa Endrit Hysenagollin e Julian Hamatin.

Ndërkohë, xhiroja do të mbyllet me dy ndeshjet që zhvillohen të enjten, në të cilat përballen ekipet e para dhe të fundit në tabelë. Ponte Prizreni, që është lider me 29 pikë, do të jetë mysafir i skuadrës së Rahovecit, që ka pikë të njëjta dhe zë vendin e dytë në tabelë. Kjo ndeshje luhet në palestrën “Mizahir Isma” prej orës 17:00. Dy orë më herët në Gjakovë, skuadra e Vëllaznimit e pret Trepçën. Vëllaznimi është i parafundit, derisa Trepça e fundit. Të dy ekipet kanë nga 21 pikë të mbledhura pas 17 ndeshjeve të zhvilluara. Skuadra e Trepçës pësoi humbje në ndeshjen e fundit në shtëpi nga Ylli, pas fitoreve në udhëtim me Prishtinën e Bashkimin, derisa Vëllaznimi nuk di për fitore që nga xhiroja e 11-të. Në të vërtetë, fitoren e fundit Vëllaznimi e ka regjistruar pikërisht ndaj Trepçës në ndeshjen e luajtur në Mitrovicë.

Superliga – XVIII

E mërkurë

Peja – Bashkimi (15:00)

S. Prishtina – G.E. Ylli (17:00)

E enjte

Vëllaznimi – Trepça (15:00)

Rahoveci – P. Prizreni (17:00)

1. P. Prizreni 17 29

2. Rahoveci 17 29

3. G.E. Ylli 17 28

4. Peja 17 28

5. Bashkimi 17 26

6. S. Prishtina 17 22

7. Vëllaznimi 17 21

8. Trepça 17 21

Më Shumë

Historia e jashtëzakonshme e vëllezërve nga Kosova, që u shpallën kampionë bote në boks në të njëjtën natë

Vëllezërit e veçantë nga Kosova, Safet dhe Musa Avdimetaj, janë të vetmit të cilët janë shpallur kampionë bote në boks në të njëjtën mbrëmje. Vëllezërit...

Ky është shteti që ka regjistruar vetëm një viktimë nga Covid-19

Derisa shumë shtete po regjistrojnë qindra mijëra viktima nga Covid-19, Butani aktualisht është i vetmi vend në botë ku vetëm një person ka vdekur...

Dy persona në Prizren shpallen fajtorë për vjedhje të rëndë

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarve E.Sh., dhe A.K., për shkak se me datë 8 korrik 2018, në kohë...

Vidhen tetë xhami në Tiranë

Vjedhja e institucioneve të kultit është kthyer në një fenomen shqetësues gjatë kohëve të fundit në Tiranë. Të paktën tetë xhami janë grabitur nga persona...

Specialja mban seancën e radhës ndaj krerëve të OVL e UÇK-së

Zyra e Prokurorit të Specializuar do të mbajë sot seancën për dy krerët e OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Konferenca e Gucatit dhe Haradinajt...

Miku i tyre i afërt e zbulon: Shpat Kasapi dhe Selvija do të martohen shumë shpejt

Këngëtari i njohur Shpat Kasapi, muaj më parë u rikthye sërish në qendër të mediave me të rejat e tij nga jeta private. Ai u...

E dashura e Bernardo Silvas “trondit” Instagramin, pozon me bikini rozë

Modelja, Ines Degener Tomaz gjithashtu e dashura e yllit tw Manchester City-t pozon me bikini rozë. Bukuroshja Portugeze, 22 vjeç, thotë se marrëdhënia e saj me Bernardo Silva, 26 vjeç, është “si...

Vdes një ish-ushtar i UÇK-së

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Për këtë lajm ka njoftuar lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj. Ai ka...

Në Prizren regjistrohen 10 raste të reja me koronavirus

Dhjetë raste të reja me koronavirus janë regjistruar sot në komunën e Prizrenit. Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Televizioni italian kronikë Muzeut Etnik Arbëresh

“Rai Calabria” i ka kushtuar vëmendje të veçantë, komunës së shqiptarëve të hershëm të Kalabrisë. Në një kronikë të zgjeruar informative, komunës arbëreshe Civita dhe Muzeut Etnik...

Pas fushatës rriten rastet e reja me COVID 19, mobilizohen institucionet – a do të ketë ndryshim të masave?

Zyrtarisht fushata për zgjedhjet e 14 shkurtit ka zgjatur vetëm 10 ditë, mirëpo, partitë politike kanë nisur takimet me qytetarët nëpër komuna shumë më...

Shtyhet gjykimi ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë

 Ka dështuar të vazhdojë shqyrtimi gjyqësor ndaj drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim Mazreku”, në Malishevë, Jonuz Mazreku, i akuzuar për...

Oda e Hotelerisë: Nuk do t’i respektojmë masat anti-Covid të paralajmëruara nga Qeveria

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës përmes një komunikate për media ka reaguar për paralajmërimin e masave të reja mbrojtëse ndaj Covid-19. Kjo Odë...

Qeveria spanjolle jep leje për zhvillimin e ndeshjes me Kosovën në Spanjë

Qeveria e Spanjës e ka dhënë lejen për zhvillimin e ndeshjes kualifikuese për Botërorin 2022 mes Kombëtares spanjolle dhe asaj kosovare në Spanjë, duke...

Shqiptarit nuk i jepet shtetësia italiane pasi është lojtar pokeri

Një 40-vjeçar shqiptar e siguron jetesën duke luajtur poker, por nuk mund të marrë shtetësinë italiane edhe pse jeton në Itali prej 20 vjetësh,...

Vazhdon rinumërimi i mbi 400 vendvotimeve

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve pasditen e djeshme filloi procesi i rinumërimit të 494 vendvotimeve, për të cilat mori vendim Komisioni Qendror i...

Lajmet e Fundit