14.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Prill, 2023

Prizreni kopsht me zambakë

Hajdar Mallaku

(Në vend të urimit për Festivalin “Zambaku i Prizrenit”)

Mburret kopshti plot me lule
Të merr çifti kë ta dojë,
Më merr mua! -thotë zambaku
Ngjyra ime flet pa gojë.

Ka zambakë për prizrenas,
Ka zambakë për prizrenase,
Dashurisë i japin krahë
S’i lënë gocat të bëjnë naze.

Për fejesë zambakë në ballë,
Për martesë zambakë në zemër
Lum e bardh jeta t’u shkojë
Lumturisë t’i japin emër.

Më Shumë

24 vjet nga masakra në Krushë të Madhe

Krusha e Madhe përkujton sot të vrarët dhe të masakruarit nga forcat serbe, ku nuk janë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 24 vjet më...

Shkelet një femër në Prizren

Një femër është shkelur me veturë në Prizren. Ajo, ka marrë lëndime trupore. https://prizrenpress.com/asociation-loyola-gymnasium-shpall-konkurs-per-regjistrimin-e-nxenesve-te-rinj/  Rr. Bekim Berisha, Prizren 30.03.2023 – 21:40. Ka ndodhë një aksident trafiku në...

Lajmet e Fundit