18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Profesorët e Universitetit të Prishtinës – vetëm me nga një ‘lugë’!

UP-rektoratiViti i ri akademik mund të fillojë pa 40 profesorë universitarë, të cilët tashmë janë identifikuar me dy e më shumë kontrata të rregullta pune.

Rektori i Universitetit “Hasan Prishtina” me të ardhur në pozitë pati deklaruar se diçka e tillë nuk do të vazhdojë në UP dhe gjithçka do të përfundojnë më 20 shtator. Sipas tij, përfundimisht këta profesorë do të zgjedhin apo jo UP-në si institucionin e vetëm të rregullt të punës.

Gashi ka premtuar se askush nuk do të falet dhe për të gjithë dënimi do të jetë njësojë, bën me dije KTV. Mirëpo, në rast se profesorët vendosin të largohen nga UP-ja dhe një institucion tjetër ta zgjedhin si punë primare, rektori pret që të angazhojë staf të shkolluar në shtetet evropiane.

Deri tash janë identifikuar rreth 40 profesorë që mbajnë të nënshkruara dy kontrata e më shumë pune si të rregullta. Kjo pasi i gjithë stafi i UP-së kanë plotësuar një formularë në formë dokumenti, ku kanë deklaruar marrëdhëniet e tyre të punës.

Më Shumë

Chris Hemsworth do të nderohet me një yll në “Walk of Fame” në Hollivud!

Superylli i Marvel, Chris Hemsworth është planifikuar të marrë një yll në "Walk of Fame" në Hollivud. Aktori i "Thor" do të jetë personazhi...

Haxhi Avdyli: “Guxo” kandidon vetë ose me LVV-në, rikthimi në LDK i pamundur

Haxhi Avdyli nga “Guxo” thotë se në zgjedhjet e ardhshme që pritet të mbahen në Kosovë, kjo parti preferon një koalicion para ose edhe...

Lajmet e Fundit