23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Promovohet dokumentari në njëvjetorin e vdekjes së instrumentistit Shaqir Hoti

Me rastin e shënimit të njëvjetorit të vdekjes së kantautorit dhe instrumentistit Shaqir Hoti, sot është promovuar dokumentari “Okarina e Runikut”.

Këshilltari i ministrit të Kulturës, Liburn Jupolli, tha se Shaqir Hoti ishte një nga figurat më të mëdha të trashëgimisë muzikore-folklorike, duke kompozuar më shumë se 180 këngë.

Ndërsa, profesori Valton Beqiri tha se gjatë viteve 2019-2020 kanë mbajtur organizime në shkollat e Kosovës, ku nxënësve u është treguar historia e instrumentit të okarinës.

Instrumente frymore të punuara ndër vite nga Hoti janë vlerësuar si diçka unike dhe të rralla. /RTK

Më Shumë

ATK-ja inkason 416 mijë e 250 euro borxhe nga bizneset

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar ka inkasuar borxhe në vlerë 416 mijë e 250 euro nga 18 subjekte biznesore. Në njoftimin për media...

Vetaksidentohet në Petrovë të Prizrenit, vetura përplaset për murin e një shtëpie

Një aksident trafiku ka ndodhur dje në Prizren, saktësisht në lagjen Petrovë, raporton PrizrenPress Sipas raportin 24 orësh të policisë, një person me veturë është...

Lajmet e Fundit