-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Protestat në Brazil, reagon CBF: Mos vishni fanelën e kombëtares

Një ditë pas sulmit ndaj godinave të pushtetit në Brazil dhe thirrjeve të shumta për të ndalur aksionet e dhunshme në kryeqytet nga mbështetësit e ish-presidentit Jair Bolsonaro, i mundur nga i sapozgjedhuri Luiz Inacio Lula da Silva, vjen një apel edhe nga Federata Braziliane e Futbollit (CBF).

Federata i ka bërë thirrje protestuesve që të mos mbajnë të veshur fanellën e kombetarës braziliane.

Në videot e shumta që janë shfaqur në rrjete dhe në lajme, shohim në fakt demonstrues të shumtë, duke përfshirë një farë qëllimi për vandalizëm, të veshur me fanellën e Seleçao-s, gjë që ka mërzitur shumë drejtuesit e federatës.

Kështu sot federata pesë herë kampione e botës lëshoi ??një deklaratë zyrtare.

“Fanela e kombëtares braziliane është simbol i gëzimit të popullit tonë. Është krijuar për të brohoritur, për t’u emocionuar, për të dashur vendin. CBF është një organ apolitik dhe demokratik dhe shpreson që fanella e Seleçao-s do të përdoret për të bashkuar dhe jo për të përçarë brazilianët. Federata dënon ashpër faktin që fanela jonë përdoret për të kryer akte jodemokratike dhe vandalizëm”, thuhet në njoftimin e federatës braziliane.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Prizren, 33 vjeçari e sulmon fizikisht babain e tij

Nuk janë të pakta rastet në Kosovë, kur viktima të dhunës në familje janë prindërit të cilët përjetojnë nga fëmijët e tyre dhunë psikike...

Lëndohet një punëtor në vendin e punës në Korishë të Prizrenit

Në fshatin Korish të Prizrenit, një person derisa po punonte, ka rënë nga lartësia. Viktima është dërguar në spital për trajtim mjekësor dhe në vend...

Lajmet e Fundit