22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Provime të kopjuara, mësuesit do hiqen nga puna

Suhareke-testi maturesProvimet e maturës në të gjitha shkollat e vendit do të mbikëqyren nga 3500 administratorë, të cilët nuk duhet të jenë mësues që kanë njohje me maturantët.

Sipas udhëzimit të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, të gjithë personat që do të përfshihen në procesin e maturës do të firmosin një kontratë dhe në rast se vihen re shkelje, masat që merren ndaj tyre janë, jo vetëm largim nga puna, por edhe burg. Një ndër shkeljet që mund të penalizojë mësuesit që janë në funksionin e administratorit është kopjimi i maturantëve, por edhe dalja e sekretit të tezës së provimit.

Më Shumë

Syla dëshiron që me Suharekën ta mposhtë Ballkanin

Futbollisti i Suharekës, Ilir Syla, ka dëshirë për të arritur fitore ndaj rivalit të qytetit, Ballkanit. Suhareka që nga edicioni i ri do të garojë në...

Ballkani ndan rrugët me futbollistin senegalez

Ballkani ka njoftuar se ka ndarë rrugët me futbollistin Mamadou Danfa Sipas njoftimit të klubit suharekas, Danfa është larguar pasi i ka përfunduar kontrata. “Faleminderit Mamadou...

Lajmet e Fundit