7.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 400 milionë euro duhan

Rreth 3000 mijë tonë duhan, ne vlerë mbi 400 milionë euro, është sasia e duhanit që shpenzojnë qytetarët e Kosovës brenda një viti.

Të dhënat e Doganës së Kosovës tregojnë se shuma që përfiton buxheti i shtetit në akcizë, tvsh dhe taksë doganore është 20.7 milion euro.

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës Adriatik Stavileci, për arbresh.info, tha se trendi i importit të duhanit në Kosovë ka shënuar rritje 19% më shumë, ku gjatë këtij viti janë importuar 1,624 tonë duhan.

“Importi i duhanit ka shënuar rritje krahasuar me periudhën paraprake, nëse ne vitin e kaluar kishim 1365 ton të importuar për periudhën janar qershor 2020 gjatë këtij viti e njëjta periudhë kemi import prej 1624 tone pra ka rritje për 19% më shumë”, tha ai.

Sipas tij, taksat në duhan për shkak të akcizës grumbullojnë mjaft të hyra, ku gjatë këtij viti janë grumbulluar 104.5 milion euro taksa, ku total është 20.7 milion euro.

“Taksat në duhan për shkak të akcizës grumbullojnë mjaft të hyra, vitin e kaluar kishim 83 milion euro taksa te paguara (TVSH dhe akcize) për periudhën janar – qershor2020, derisa ketë vit kemi 104.5 milion euro taksa. Total taksat kanë shënuar rritje prej: 20.7 milion Euro ose shprehur në përqindje 24,70%”, tha Stavileci.

Në vitin 2013 në Kosovë ka hyr në fuqi Ligji për kontrollin e duhanit, por që zbatimi i tij, ende vlerësohet se nuk është në nivelin e kënaqshëm.

Shkumbin Spahiu, zyrtar në Qendrën për Zhvillim dhe Avokim në Kosovë (KADC), njëherësh monitorues i zbatimit të Ligjit për kontrollin e duhanit, tha se gjatë dy viteve të para të hyrjes në fuqi të Ligjit për duhanin, ai ishte zbatuar në masë të madhe, por me kohë, sipas tij, zbatimi i tij ka filluar të zbehet.

“Fatkeqësisht kosovarët shpenzojnë një shumë mjaft të madhe të të ardhurave për të blerë produkte të duhanit. Ata vetëm për blerjen e cigareve shpenzojnë një vlerë afër 400 milionë euro apo konsumojnë një sasi prej rreth 3000 mijë ton në vit. Fatkeqësisht, niveli i zbatimit ka shënuar rënie vit pas viti dhe shkelja e ligjit sot është shndërruar në një dukuri të zakonshme”, tha ai.

Megjithatë, sipas tij, neglizhenca për zbatimin e ligjit për kontrollin e duhanit, vazhdon t’i bëhet nga ana e qeverisë dhe kryetarëve të komunave.

“Vështirësitë kryesore në zbatimin e ligjit për kontrollin e duhanit qëndrojnë në mungesën e vullnetit politik dhe neglizhencës që i është bërë dhe vazhdon t’i bëhet këtij ligji nga ana e qeverisë dhe kryetarëve të komunave, mungesa e inspektimeve nga organet përgjegjëse për zbatim gjegjësisht inspektoratet dhe mos-funksionalizimi i kompetencave shtesë që u jepen organeve zbatuese nga ligji për kundërvajtje”, tha Spahiu për arbresh.info

Ndryshe, Sipas raportit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), mbetjet e duhanit përmbajnë mbi 7,000 lëndë kimike toksike që helmojnë mjedisin, përfshirë këtu lëndë që shkaktojnë kancerin. Sipas OBSH-së më shumë se shtatë milionë njerëz në gjithë botën, vdesin çdo vit nga sëmundjet që shkaktohen nga pirja e duhanit./arbresh.info/

Më Shumë

Spitali i Prizrenit/ 5 pacientë nga Shqipëria po trajtohen me COVID-19

10 pacientë nga Shqipëria po marrin trajtim shëndetësor nga COVID-19, në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, 5 në Spitalin e...

Shi e borë sërish, moti për sot dhe nesër

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar për motin që pritet të mbajë sot dhe nesër në vend. Sipas IHMK’së, edhe gjatë këtyre dy ditëve...

Mbi 600 mijë qytetarë të vaksinuar me dozën e dytë AntiCovid-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.432.135 doza të vaksinës anti-COVID-19. Sipas njoftimit,...

Dy të vdekur dhe 14 raste të reja me COVID-19

Janë regjistruar 14 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, ndërsa janë regjistruar dy vdekje. Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë janë...

Memli Krasniqi: Të dielën do t’i vijë fundi keqqeverisjes në Prizren me kryetarin e ri, Shaqir Totaj

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Prizren, ku ka thënë se qeverisja e kësaj partie në Kryeqytetin Historik të Kosovës, është...

Kandidati i LDK-së për Suharekën viziton gratë e dëshmorëve: Detyrimi ynë ndaj dëshmorëve është i përhershëm

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Suharekës, Ardian Shala, ka vizituar gratë e dëshmorëve.   Shala ndër të tjera ka thënë se detyrimi...

Nuk e dinte që ishte në transmetim direkt, këngëtares shqiptare i del gjoksi aksidentalisht

Pas një pauze katër vjeçare, reality-show BigBrother u rikthye por tani në një format tjetër me personazhe të njohura ‘VIP’. Natën e parë u...

Adoleshenti refugjat afgan theret për vdekje në sy të nxënësve në Londër

Një refugjat adoleshent afgan është therur për vdekje në një fushë sporti në jugperëndim të Londrës në sy të nxënësve duke luajtur ragbi. Viktima, e...

278 gjoba për mosrespektim të masave anti-pandemi

Policia e Kosovës gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 278 gjoba për shkak të mosrespektimit të masave antiCOVID. 22 persona u arrestuan, 14 persona...

Zafir Berisha thotë se do ta krijojë një liqe artificial për ta furnizuar Prizren me ujë

Zafir Berisha, kandidat për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e Nismës Socialdemokrate ka treguar se si mendon që t’i furnizojë banorët e...

Gjuajti me revole më një aheng në Prizren, Policia interviston të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në një aheng familjar në Kojushë të Prizrenit, pasi dyshohet se ka shtënë me revole. Sipas njoftimit policor,...

Asnjë i vdekur nga Covid në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se në 24 orët e fundit nuk është raportuar ndonjë rast i vdekjes nga Covid-19. Sipas MSh-së, gjatë...

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

Elezi: KQZ po shpërndan materialin zgjedhor nëpër komuna, gjithçka po shkon sipas planifikimeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke vazhduar me shpërndarjen e materialit zgjedhor nëpër komuna. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, në një konferencë për media, tha...

Përkujtohen 15 maturantët e Malishevës që humbën jetën në tragjedinë e Fushë Arrëzit

Sot, me homazhe dhe nderime, në “Lëndinën e lotëve” në Malishevë, ku edhe janë të varrosur 15 maturantët e gjimnazit të Malishevës, të cilët...

Përmbytjet në Kinë: Gati 2 milionë të zhvendosur në provincën Shanxi

Më shumë se 1.76 milion njerëz janë prekur nga përmbytjet e mëdha në provincën Shanxi të Kinës, sipas mediave lokale. Shiu i rrëmbyeshëm javën e...

Lajmet e Fundit