3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Rruga në fshatin e helmuar

helmimi ne kosoveRruga që shpie për në Hade është paralajmërim për gjendjen e shtatit e të banorëve që jetojnë aty. Aq shumë baltë, saqë është e vështirë të dallohet nëse ajo është e asfaltuar.

Balta është futë e zezë. Krijohet nga mbetjet e qymyrit, i cili bartet me shiritin transpoetues krejt pranë rrugës. S’ka rrethojë që e pengon depërtimin e kalimtarëve deri aty. Duket si pjesë industriale e Korporatës Energjitike të Koosvës.

Në territorin indistrial s’mund të lëvizet pa pasur pajisje mbrojtëse, kapela a mbathje të veçanta.

Por këto rregulla nuk vlejnë për banorët lokalë. Enden andejpari çdo ditë.
Përvç pluhurit dhe zhurmës, janë vazhdimisht të rrezikuar. Mihja bëhet krejt afër rrugës. Ajo bëhet edhe më e frekuentueshme nga qytetarët, pasi fshati nuk ka transport publik. Dikur aty kanë jetuar afro dyqind familje. Sot numri i shtëpive është përgjysmuar, por shumica prej tyre janë boshatisur./Koha Ditore/

Më Shumë

Drita fiton derbin ndaj Ballkanit, Malisheva sërish mposhti Prishtinën

Gara për titull të kampionit në Superligën e Kosovës në futboll është bërë edhe më interesante, pasi skuadra e Dritës e ka mposhtur në...

Kapet hajni që vodhi në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së në Prizren

Pas një bashkëpunimi të ngushtë të institucioneve të sigurisë, është kapur hajni që kishte vjedhur në shtëpinë e zyrtarit të AKI-së, bëjnë të ditur...

Lajmet e Fundit