19.8 C
Prizren
E premte, 12 Prill, 2024

Shembet rruga Prizren – Prevallë, qarkullimi me vështirësi

Rruga Prizren – PrevalleReshjet e dendura të shiut që kanë rënë pa ndërprerë këto ditë, kanë nxjerrë jashtë qarkullimit magjstralen Prizren – Prevallë. Banorët e kësaj zone, shprehen të shqetësuar për gjendjen e kësaj rruge. Ata thonë se kjo rrugë është e rrezikshme në çdo stinë.

“Apelohet tek të gjithë vozitësit për kujdes, pasi ky aks rrugorë paraqet rrezikshmërinë më të madhe nga të gjitha rrugët në Kosovë”, tha Ferit Tafallari, menaxher rajonal i rrugëve në Ministrisë së Infrastrukturës, transmeton RTK.

Ai bën të ditur se qarkullimi rrugorë në këtë magjistrale, po zhvillohet me vështirësi. Me sanimin e dëmeve po merret “Drini Kompani”, ndërsa për ti lënë hapsisë eskavatorëve, automjete po lëvizin me pushime për rreth një orë.

Tafallari thotë se, kjo gjendje e qarkullimit rrugorë do të vazhdojë edhe ditën e nesërme, deri sa të hapet një korsi e përkoheshme e rrugës, e më pas do të punohet në murbajtëse. Gjatë vikendit, kjo rrugë do të jetë funksionale, por Tafallari bën apel për kujdes tek të gjithë udhëtarët.

Më Shumë

Zafir Berisha: Lubizhda e Hasit ishte mbështetja e fuqishme e luftës së UÇK-së

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha ka kujtuar dëshmorët dhe martirët e fshatit Lubizhdë të Hasit “Sot, 25 vite më parë (12 prill 1999)...

MAShT-i hap konkurs për 33 inspektorë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka hapur konkurs për pranimin e 33 inspektorëve të arsimit nga 7 rajonet e Kosovës, Prishtinë, Mitrovicë,...

Lajmet e Fundit