37.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Shqipëria në zi, sot i jepet lamtumira e fundit ish-presidentit Nishani

Sot do t’i jepet lamtumira e fundit ish-presidentit të Shqipërisë, Bujar Nishani. Sipas protokollit zyrtar, prej orës 10:00 deri në ora 12:00 do të zhvillohet ceremonia e homazheve në mjediset e Presidencës.

Më pas trupi i pajetë do të drejtohet drejt varrezave të Sharrës ku do të prehet ish-presidenti.

Këshilli i Ministrave të Shqipërisë shpalli ditën e sotme ditë zie kombëtare. Sipas vendimit të qeverisë, në të gjitha institucionet shtetërore dhe publike të ulet flamuri kombëtar në gjysmështizë.

Nishani u nda nga jeta pesë ditë më parë në një spital në Gjermani ku ishte shtruar prej javësh. Ai vuante nga një sëmundje autoimune e mëlçisë dhe pasojat që i la COVID-19, fatkeqësisht, e përkeqësoi gjendjen e tij.

Trupi i pajetë i ish-presidentit Nishani mbërriti në atdhe në orët e para të së mërkurës, ndërsa në sallën “Skënderbeu” në Presidencë, gjatë ditës së djeshme janë mbajtur homazhe.

Më Shumë

Hoqi flamurin turk, shqiptari bëhet “hero” nga mediat greke: Patriot i vërtetë!

Gjesti i pushuesit shqiptar që hoqi flamurin turk nga një kullë vrojtimi në Gjirin e Lalzit dhe më pas e hodhi në det, është...

Ballkani ua ndërpret kontratat katër futbollistëve

Kampioni i Superligës së Kosovës, Ballkani, ua ka ndërprerë kontratat katër futbollistëve. Kushtrim Gashi, Theophilus Solomon, Dilvio Hoffman dhe Arens Mateli nuk do të jenë...

Sonte nis Beerfest

Lajmet e Fundit