0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Smaka: Gjyqtarët politikë e zbehin kredibilitetin e Kushtetueses

RizaSmaka-profesorPërderisa Gjykata Kushtetuese funksionin me gjyqtarë që paracaktohen nga politika ditore, e jo e Kuvendit, ajo nuk do t’i ketë autoritetin dhe kredibilitetin e nevojshëm, ka thënë eksperti i çështjeve juridike, Riza Smaka.

Ndërkaq pikëpamja e gjykatësit amerikan Robert Carolan, sipas Smakës, e vërteton më së miri besueshmërinë e vendimeve të deritashme të Gjykatës Kushtetuese.

Në një intervistë për “Kohën Ditore”, ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës është shprehur se legjislatura e ardhshme do të duhej të rishikonte pozicionin e Gjykatës Kushtetuese dhe Ligjin për Gjykatën, në mënyrë që t’i definojë saktë kompetencat e saj.

Më Shumë

Mjekja Narqize Arenliu-Hoxhaj emërohet si u.d. e drejtoreshës në SHSKUK

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka konfirmuar dorëheqjen e ud.drejtoreshës së deritanishme të këitj institucioni Pranvera Zejnullahu-Racit. Nga SHSKUK kanë bërë të...

Real Madrid nuk dëshirojnë të inkuadrohen në dramën që e rrethon Mbappe-n në PSG

Real Madridi është thjesht spektator i situatës së Kylian Mbappe në Paris Saint-Germain dhe ata nuk janë të gatshëm të përfshihen në dramën që...

Lajmet e Fundit