0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Roli i Ambasadave në formimin e Qeverisë

Naim Rashiti-analistAnalisti Naim Rashiti thotë se shumica e faktorit ndërkombëtar ka llogaritur në krijimin e një koalicioni të madh pas zgjedhjeve të 8 qershorit.

Në një bisedë me Politiko.net, ai deklaron se një pjesë e Ambasadave janë zënë në befasi nga shpejtësia dhe këmbëngulja e LDK’së, AAK’së dhe Nismës për të refuzuar negociatat me PDK’në .

Megjithate, Rashiti parasheh një involvim të Ambasadave, nësë vendi rrezikon të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme, ose nëse shfaqet ndonjë krizë serioze.

Sipas tij, Vetëvendosje po e zbut shumë qëndrimin e saj në relacion me Dialogun.
Politiko: Si e vlerësoni rolinë e bashkësisë ndërkombëtare sa i përket ?ështjes së koalicionit LDK-AAK-Nisma?

Naim Rashiti: Nuk besoj se faktori ndërkombëtar ka luajtur rol të ve?antë sa i përket formimit të këtij koalicioni. Edhe një pjesë e tyre janë zënë në befasi nga shpejtësia dhe këmbëngulja e këtyre partive për të refuzuar negociatat me PDK’në .

Shumica e faktorit ndërkometar ka llogaritur në një koalicion të madh. Por, faktori ndërkometar e ka pranuar këtë veprim të koalicionit si veprim demokratik i cili ndodh edhe në shumë vende evropiane. Faktori ndërkometar është interesuar të kuptojë më shumë pas përllogaritjeve dhe kur është parë se për të funksionuar ky koalicion nevojitet përkrahja e VV’së dhe fakti se tre liderët, Mustafa-Haradinaj-Limaj kanë provuar të koordinohen me Albin Kurtin. Roli i VV ‘së në koalicion i ka bërë Ambasadat të interesohen më shumë.

VV në mënyre jo shumë të hapur po komunikon me të gjitha Ambasadat, duke provuar t’ua shpjegojë rolin e tyre në mbështetjen për koalicionin. Pra, faktori ndërkometar dhe VV në rrugët e veta kanë provuar të shohin rolin e njëra-tjetrës në funksionimin e koalicionit të partive jo fituese.

Politiko: Në të kaluarën kemi parë se Ambasadat e huaja kanë ndikuar, qoftë në mënyre direkte apo indirekte, në formimin e Qeverive. Por, kësaj here ?ështja është më e ndërlikuar. Sa veshtirë do ta ketë faktori nderkombëtar të ndërhyjë në gjendjen aktuale?

Naim Rashiti: Me opinionin e Gjykatës Kushtetuese, Presidentja e ka të qartë rrugën për formimin e Qeverisë. Ky proces ka minuar rolin e Ambasadave dhe fakti që pozicionet politke nuk kanë ndryshuar flet se Ambasadat nuk janë involvuar shumë, përkunder interesimit të madh të tyre. Ambasadat tani mbeten anash, por me siguri se ato do të vazhdojnë të konsultohen me liderët individualisht.

Megjithatë, unë parashoh se ato do te involvohen shumë nësë vendi rrezikon të shkojë në zgjedhje, ose shfaqet ndonjë krizë serioze.

Politiko: Sa do të ndikoje ?ështja e bisedimeve me Serbinë në krijimin e Qeverisë së ardhshme?
Naim Rashiti: Po ndikon shumë, dhe keq që po ndikon. Dialogu është kriteri kryesor i bashkësisë ndërkomëtare ndaj Kosoves. Bashkësia ndërkombëtare do me ?do kusht që të gjitha partitë të jenë fuqishëm pro dialogut dhe kjo është arsye dhe dilema kryesore që kanë ndaj Koalicionit të partive jo fituese, të mbështetuara nga VV’ja.

Unë do të doja që dialogu të mos jetë përcaktues për formimin e Qeverisë dhe ?ështja e shtetndërtimit dhe zhvillimit te brendshëm të jetë shtylla kryesore. Tani për tani, faktori ndërkombëtar sheh me skepticizëm ?do Qeveri të mbështetur nga VV’ja, edhe pse shihet qartë se Vetëvendosja po e zbut shumë qëndrimin e saj në relacion me dialogun.

Më Shumë

Përvjetori i vdekjes së Ismail Qemalit

Sot bëhen 104 vjet nga vdekja e atit të pavarësisë së Shqipërisë, shqiptarit të madh Ismail Qemali. U lind në Vlorë, në vitin 1844, biri...

Përfundon gjykimi ku paditësi pretendon se SHSKUK ka përzgjedhur kundërligjshëm drejtoreshën e Spitalit “Daut Mustafa” në Prizren

Në Gjykatën Themelore në Prizren, të hënën, ka përfunduar gjykimi në kontestin civil ndërmjet paditësit L.G dhe të paditurës Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i...

Lepuri me doreza

Lajmet e Fundit