26.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Sulmohet me raketa spitali në Dnipro të Ukrainës, vdesin dy njerëz e plagosen 23 të tjerë

 

Të paktën dy persona janë vrarë dhe 23 janë plagosur në një sulm me raketa në një klinikë mjekësore në qytetin lindor të Ukrainës, Dnipro.

Sipas kryetarit të Dinpros, Serhiy Lysak, 21 nga 23 të plagosurit janë në spital, teksa tre prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Për sulmin ka reaguar edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili tha se “terroristët rusë konfirmojnë edhe një herë statusin e tyre kundër çdo gjëje njerëzore”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Sulme me raketa e dronë pati në të dy anët, ku kryeqyteti ukrainas, Kievi, ishte shënjestër e dronëve, ku si pasojë një qendër tregtare, një shtëpi dhe disa makina u dëmtuan.

Ndërsa, në Rusi, një shpërthim dëmtoi një ndërtesë banimi dhe zyra në qytetin jugor të Krasnodarit, në lindje të Krimesë, të premten në mëngjes.

 

Më Shumë

Komuna e Prizrenit po bën restaurimin e objektit të vjetër ekzistues të shkollës “26 Marsi” në Landovicë

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se krahas investimeve për përmirësimin e infrastrukturës arsimore, po vazhdon ndërtimi i aneksit në objektin e SHFMU “26 Marsi”...

Gjendet pa shenja jete një person në shtëpinë e tij në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij në Prizren. Vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor në vendin e ngjarjes. Lidhur...

Lajmet e Fundit