19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Tahiri premton hyrjen e Prizrenit në UNESCO

Edita ne pzKryetarja e Alternativës Demokratike të Kosovës(ADK) Edita Tahiri tha se qyteti i Prizreni ka potencial të mëdha turistike si në planin e trashëgimisë kulturore ashtu edhe në bukurit natyrore.

“Prandaj, ADK-ja ofron një program vizionar për ta bërë Prizrenin margaritar të turizmit botëror ”, tha Tahiri.

Dega ADK-së në Prizren mbajti të shtunën një tryezë për turizmin me temën “Turizmi një sektor strategjik për zhvillimin e ekonomisë komunale”. Në këtë tryez ishte e pranishme edhe kryetarja e këtij subjekti politik Edita Tahiri

“ Duke marrë parasysh lidhjet tona të fuqishme me faktorët relevant ndërkombëtar që kemi do të angazhohemi që Prizreni të hyjë në UNESCO”, tha Tahiri.

Ajo tha se ADK-ja konsideron se turizmi është një sektor strategjik për zhvillimin e ekonomisë komunale. “Programi i ADK-së për turizmin ka për bazë vlerat e veçanta turistike të komunës së Prizrenit”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Çmimet e derivateve të naftës për sot

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë respektivisht Departamenti për Rregullimin e Tregut të Naftës, ka publikuar çmimet e produkteve të naftës me pakicë. Për secilin...

Krimet e Enver Hoxhës dhe të regjimit të tij mbi gjuhën dhe letërsinë shqipe

Nga: Muhamet Hamiti Përmbajtja e revistës “Studime filologjike” nr. 4, 1988, në Tiranë, jep pasqyrën e lëndës së kësaj të përkohshmeje jetëgjatë që jep pasqyrën turpit të...

Lajmet e Fundit