14.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Thaçi: E pa drejtë që për një veto të Rusisë, Kosova të mos jetë anëtare e OKB-së

Hashim Thaci14-24Zëvendëskryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Hashim Thaçi tha se Kosova për një veto të Rusisë nuk është anëtare e OKB-së, dhe një gjë e tillë sipas tij është e padrejtë. Kështu ka thënë Thaçi, në një intervistë për RTV21.

“Është padrejtësi e madhe që për shkak të një veto të Rusisë të mos jemi anëtar të Organizatës së Kombeve të Bashkuara”, tha ndër tjera Thaçi duke folur për mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurisë.

Sipas tij viti 2015, do të jetë i rëndësishëm për Kosovën.

“Ketë vit do të aplikojmë për tu anëtarësuar në Këshillin e Evropës, do të nënshkruajmë marrëveshjen e stabilizim-asocimit gjashtëmujorin e parë të këtij viti, dhe do të kemi edhe vendimin e Bashkimit Evropian në procesin e liberalizimit të vizave të qytetareve të Republikës së Kosovës” tha ai.

Më Shumë

“Unë t’vras”/ Burri në Mamushë kërcënon me vdekje fqinjin e tij për shkak të parkingut të lokaleve

Mosmarrëveshjet mes qytetarëve të Kosovës lindin për arsye të ndryshme. Ato shpesh herë eskalojnë në ofendime, të shara e kërcënime në drejtim të njëri-tjetrit,...

Komuna e Rahovecit dhe USAID-i nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka pritur sot në takim zyrtarë nga USAID-i, në krye me drejtoreshën Jennifer Ober me ç’rast nënshkruan...

Lajmet e Fundit