16.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Thjesht vjeshtë

Skënder Berisha

Rrotullon vjeshta rrotullon
Palët e ngjyrave magjiplotë
E të lahen nën shiun
Që derdhet me pika lotë

Plot qerrja e saj me gjeth
Pak më tremb më fort më rrënqeth
Te sheshi im tash kur kthehem
Nis e kthjellem e më shumë dehem

Endet vjeshta endet nga bregu te bregu
Rrapi zbrazet zogjsh e s’ndihet fëshfërimë
Ecje e ngadaltë sikur për funeral
Matem e çmatem edhe hapin e ndal

Era nisi e u kalamend nëpër plepa
Aty te Marashi fluturoi larashi
Gjeth i shtruar sheshi deri te veshi
Nëpër magjinë e thellë edhe unë treta

13 nëntor 2022

Më Shumë

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e Arlind Gashit nga Atmaxha

Një rast i rëndë e ka goditur familjen Gashi nga fshati Atmaxhw në Prizren, raporton Gazeta Sinjali. Djali i tyre, Arlind Gashi, ka ndërruar jetë...

Eurosport Italia për Shqipërinë: Skuadër ambicioze, kujdes nga Broja

'Eurosport Italia’ të martën vjen më një shkrim të gjatë për Kombëtaren shqiptare në prag të duelit me Italinë. Shqipëria dhe Italia do të ndeshen...

Lajmet e Fundit