-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Timoni i shtetit në duar të Kushtetueses!

GjykataKushtetuese e KosovesGjykata Kushtetuese e Kosovës për pak ditë do të gjendet sërish para një sfide të madhe, që realisht mund të jetë edhe përcaktuese për fatin politik të vendit, për faktin se do t’i duhet të saktësojë se kush duhet të mandatohet për krijimin e qeverisë së re.

Pas vendimit në shtator të vitit 2010 në rastin e ish-presidentet Fatmir Sejdiu që çoi vendin drejt zgjedhjeve, pastaj pak muaj më vonë edhe për rastin e ish-presidentit Pacolli, që dha ndërhyrjen amerikane për kapërcimin e “ngërçit politik” të krijuar, Gjykata Kushtetuese ka në dorë një rast të tretë në të cilin kërkohet vendimi i saj që nuk mund të diskutohet nga askush.

Këtë radhë nuk ka të bëjë me pozitë të presidentit por është një çështje më e ndërlikuar. Veprimi i tri partive opozitare të cilat nënshkruan marrëveshje për të qeverisur ka futur në paqartësi kushtetuese vendin, gjë që ka detyruar të parën e shtetit Atifete Jahjaga, të kërkojë “ndihmë” nga Kushtetuesja. Ajo i është drejtuar institucionit që është i thirrur të bëjë interpretimin e Kushtetutës nga i cili ka kërkuar të sqarojë kompetencat e saj në disa nene të caktuara që kanë të bëjnë me mandatarin e Qeverisë së ardhshme./tribuna/

Më Shumë

Erdogan njofton se zgjedhjet do të mbahen më 14 maj

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur 14 majin si datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale në vend, duke konfirmuar se...

Gjendet i vdekur në veturë një i ri në Prizren, dyshohet se u aksidentua dhe mbeti i ngujuar

Një rast i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, tek Transiti i Vjetër, ku një i ri është gjetur pa shenja jete...

Lajmet e Fundit