5.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Traditat shekullore të martesës në fshatin Lubinjë e Poshtme të Prizrenit

Banorët në fshatin Lubinjë e Poshtme të Prizrenit në Kosovë, janë krenarë për traditat e tyre të martesës, të cilat mishërojnë identitetin e këtij vendbanimi. Ceremonitë martesore në këtë fshat bëhen sipas traditave mijëravjeçare dhe karakterizohen me ngjyrosjen e fytyrës së nuses, për ta siguruar kundër çdo fatkeqësie martesore, raporton Radio Evropa e Lirë.

Më Shumë

Nis asfaltimi i dy rrugëve në Prizren

Ka filluar asfaltimi i rrugëve “Trepetic-Petrovë” dhe “Serbicë-Smaq” në Komunën e Prizrenit. Fllimin e punimeve nga afër e kanë parë kryetari i Prizrenit, Shaqir...

Kur Putin ‘spiunonte’ dy artistët protestues në vitin 1976

Agjencia investigative ruse “Meduza” ka publikuar informacione të reja në lidhje me jetën e hershme profesionale të presidentit Vladimir Putin gjatë kohës kur punonte...

Lajmet e Fundit