-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

“Tronditje në tru”, specialisti i ORL-së: Ka mundësi që djepi të ndikojë tek fëmijët edhe në drejtpeshim e dëgjim

Një ndër metodat më të njohura që përdorin nënat shqiptare për të vënë fëmijët në gjumë është edhe djepi.

Ndonëse djepi përdoret që nga kohërat e vjetra, e që shpeshherë ka qenë edhe ndër dhuratat më të çmuara duke u përdorur si shtrat i fëmijëve, në ditët e sotme po cilësohet si i dëmshëm.

Pediatri kosovar Gëzim Xharra, paraditen e sotme e ka kritikuar procesin e vënies së fëmijëve në gjumë përmes djepit.

Ai po ashtu ka kërkuar nga Qeveria që ta “ndalojë” djepin në Kosovë, pasi sipas tij fëmija pëson tronditje të rëndë të trurit.

“Çuditna qysh qeveria nuk ka marrë masa për largimin e dhunshëm të djepave që paraqet një torturë jashtëzakonisht të rëndë të trurit. Ata fëmijë kurrë nuk bahen si ata që nuk hyjnë në djep”, ka thënë Xharra për mediat lokale.

Se përdorimi i djepit mund të sjellë probleme te fëmijët thotë edhe specialisti i ORL-së, Aziz Mustafa.

Në një bisedë për Gazetën Reporteri.net, Mustafa ka thënë se djepi mund të ndikojë në drejtpeshimin e fëmijës.

Lexo edhe: Në spitalet e Kosovës po trajtohen 66 pacientë me COVID-19
Specialisti i ORL-së ka shtuar se këtë çështje nuk është se e ka analizuar ndonjëherë, por që sipas tij janë lëvizjet e djepit që bëhen lartë e poshtë mund të ndikojnë në drejtpeshim.

“Për besë nuk e kam analizu këtë çështje kurrë. Diçka ka të bëjë me qendrën e drejtpeshimit në tru, në veshin e brendshëm, tek pjesa që është për dëgjim dhe balancim. Tash sa ka kjo e qysh ka ndikim nuk më ka ra me lexu, as më dëgju, po mundësi ka, mundësi ka që lëkundjet që bëhen në formë të lavjerrësit lartë e poshtë, mundet me pas ndonjë ndikim në qendrën e balancit”, ka thënë Mustafa për Gazetën Online Reporteri.net.

Në kohë të vjetra djepi është punuar prej gurit, kurse më vonë është zëvendësuar prej drurit, duke u trashëguar edhe te gjeneratat e reja.

Në ditët e sotme, përdorimi i djepit vjen duke u rralluar, ndonëse e zë një vend të veçantë në kulturën shqiptare.

recommended by
Mgid
Mgid

Më Shumë

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

“Izraeli humbet shumë nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”

Në takimin e tij me Vladimir Putin në Soçi tetorin e 2021-shit, Naftali Bennett propozoi mbajtjen e një samiti midis presidentit rus dhe homologut...

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Inter Miami të interesuar për Luis Suarez

Inter Miami i David Beckham, kanë shprehur përsëri interesim për sulmuesin e Atletico Madrid-it, Luis Suarez. Inter Miami humbi në play-off sezonin e kaluar dhe...

Shtohen rastet me COVID në Shqipëri, 6 humbje jete në 24 orë

Fluksi me raste të shtuara në valën e radhës të pandemisë së COVID-19 vijon në Shqipëri, ku në 24 orët e fundit, gjashtë persona...

Pamje: Qytetari nga Suhareka sulmohet brutalisht nga tre persona në Prizren

Një qytetar nga Suhareka është përballur me një sulm të tmerrshëm nga tre persona, në orët e para të së shtunës, në Prizren. Sinjali...

Aksidenti i Arnold Schwarzenegger – mes personave të përfshirë, edhe një fanse e tij

Një nga personat e përfshirë në aksidentin e shumë makinave të Arnold Schwarzenegger-it nuk mund t’u besonte syve të saj se me kënd kishte...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Real Madrid arrin marrëveshje me fantazistin brazilian, Endrick

Real Madrid ka arritur marrëveshje me fantazistin e shumëkërkuar brazilian, Endrick. Futbollisti 15-vjeçar është një ndër emrat më të përmendur për të ardhmen, dhe duket...

Gruaja hidhet nga kati i pestë i banesës në Suharekë, shpëton me lëndime të rënda

Një grua nga Suhareka është hedhur nga kati i pestë i banesës, dhe ka pësuar lëndime të rënda trupore. Policia e Kosovës ka bërë të...

Bill Gates paralajmëron për pandemi potencialisht shumë më të këqija se Covid-19

Ndërsa rastet me Covid-19 të nxitura nga varianti Omicron po rriten në të gjithë botën, Bill Gates ka paralajmëruar për pandemi më të këqija...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Lajmet e Fundit