13.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Ukraina fiton ‘Eurovision 2022’

Ukraina është fituesja e Eurovision 2022. Kalush Orchestra me këngën ‘Stefania’ rrëmbyen vendin e parë duke marrë 631 pikë dhe ishin votat e publikut ato që bënë diferencën.

Ukraina pati një mbështetje të madhe nga publiku, ndërsa kënga fituese është një dedikim për të gjitha nënat ukrainase.

Mbështetja është edhe mesazh i qartë që i jepet Ukrainës në një kohë që po përjeton agresionin rus.

“Faleminderit që mbështesni Ukrainën. Kjo fitore është për çdo ukrainas”, thanë fituesit.

Ukraina rrëmben trofeun, shpallet fituese e Eurovision 2022

Një spektakël plot emocione e performanca fantastike solli finalja e madhe e Eurovision 2022 në ‘Pala Olimpiko’ në Torino të Italisë.

Në vendin e dytë doli Britania e Madhe dhe në vendin e tretë Spanja.

Shqipëria u përfaqësua këtë vit me këngëtaren Ronela Hajati me këngën Sekret por që nuk mundi të kualifikohet në finale.

Policia amerikane arreston një të dyshuar për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996

Policia amerikane ka akuzuar një ish-udhëheqës bande për vrasjen e reperit Tupac Shakur në vitin 1996.I njohur si “legjenda e hip-hop-it”, i lindur në...

Inaugurohet gurthemeli i çerdhes së re në Prizren

Është inauguruar gurthemeli i çerdhes së re për fëmijë në “Lagjen e Trimave”, në Prizren. I pranishëm ka qenë edhe kryetari Shaqir Totaj, i cili...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit