16.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

UNESCO përjashton Liverpulin!

Liverpuli, në Mbretërinë e Bashkuar, u vendos të mos e ketë më statusin si Trashëgimisë Botërore. Kjo, pasi një grup përfaqësues i Kombeve të Bashkuara konstatoi se, zhvillimet apo risitë, kërcënojnë vërtet, drejtpërdrejt, vlerat historike.

Vendimi u mor pas votimit të fshehtë nga komiteti i UNESCO-s, gjatë një takimi në Kinë.

UNESCO – agjenci për kulturë, arsim dhe shkencë e Kombeve të Bashkuara – tha se zhvillimet e reja, përfshirë stadiumin e ri të planifikuar, të klubit futbollistik “Everton”, kanë rezultuar një “përkeqësim të madh” të pjesës historike të qytetit.

Kryetarja e bashkisë së qytetit tha se vendimi është “i pakuptueshëm”.

“Zona e Trashëgimisë Botërore e qytetit, nuk ka qenë kurrë në gjendje më të mirë”, –  u shpreh, Joanne Anderson.

Ajo tha, se do të bisedojë me qeverinë britanike për të parë nëse vendimi nga UNESCO mund të apelohet, i cili, sipas saj, vjen “një dekadë pasi UNESCO e vizitoi për herë të fundit Liverpulin”.

Qeveria tha se është “jashtëzakonisht e zhgënjyer”, por beson se, Liverpuli ende e meriton statusin e Trashëgimisë Botërore, “marrë parasysh rolin e rëndësishëm që trashëgimia dhe historia e qytetit, kanë pasur gjithmonë”.

Liverpulit iu shtua listës së Trashëgimisë Botërore, në vitin 2004. Ai është vendi i tretë që e humb këtë status të rëndësishëm, në historinë e renditjes së objekteve dhe vlerave kulturore, në vitin 1978.

Shenjtorja arabe “Oryx” në Oman, e ka po ashtu statusin në vitin 2007, ndërsa lugina “Dresden Elbe” në Gjermani, më 2009. /Konica.al

Më Shumë

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

SBAShK-u shqyrton mundësinë e ndërprerjes së grevës

Në takimin e ardhshëm të anëtarësisë se SBASHK-ut, pritet të diskutohet mundësia e ndërprerjes së grevës, kanë bërë të ditur drejtues të kësaj sindikate....

Lajmet e Fundit