25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

UPZ drejtohet jashtëligjshëm nga një ushtrues detyre

UPZ 45Universiteti i Prizrenit po drejtohet jashtëligjshëm nga një ushtrues detyre, i cili së shpejti mbush moshën e pensionimit, shkruan Koha Ditore.

Ndërsa Ministria e Arsimit, e cila e ka emëruar atë, tani po thotë se nuk është përgjegjëse për shpalljen e konkursit për rektor të këtij Universiteti.

Zahadin Shemsidini, profesor i fizikës në Fakultetin e Edukimit në Universitetin e Prizrenit, në nëntor të vitit të shkuar është emëruar nga MASHT-i si ushtrues detyre i rektorit të këtij Universiteti, pas dorëheqjes së ish-rektorit, Mazllum Baraliu, nga ky post.

Ai pati dhënë dorëheqjen pas vendimit të Bordit të shkuar të UP-së, që u kërkonte profesorëve të përcaktoheshin rreth vendit të tyre të punës, duke shmangur mbajtjen e dy pozitave publike me orar të plotë njëkohësisht.

Mungon eksperti financiar, shtyhet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata e Prizrenit ka vendosur të shtyjë seancën kundër ish-drejtorit të Urbanizmit, Nijaziu Kryeziu, pasi mungoi eksperti financiar.Kryeziu po gjykohet se ka lidhur kontrata...

Muriqi, “Lojtari i Javës” në La Ligë

Sulmuesi kosovar i Mallorcas, Vedat Muriqi vazhdon të shkëlqej në La Ligën spanjolle. Ylli i “Dardanëve”, i cili shënoi gol dhe asistoi në barazimin e...

Lajmet e Fundit