10.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Jacobson do të jetë nikoqire e ‘Natës amerikane’ në DokuFest

Tracy Ann Jacobso33Ambasadorja e SHBA-ve, Tracey Ann Jacobson, do të jetë nikoqire e “Natës amerikane” të dytë në “DokuFest” të hënën, me 18 gusht, në ora 19:00, transmeton Indeksonline. Këtë vit, Ambasada e SHBA-ve është krenare që ka sjellë Revynë e Filmave Amerikanë (AFS – American Film Showcase) në DokuFest si pjesë e Fokusit të “DokuFest”-it: programin Amerika.

Në bashkëpunim me Universitetin e Kalifornisë Jugore, Revyja e Filmit Amerikan do të prezantojë një program të përbërë nga 15 dokumentarë amerikanë të shpërblyer, të cilët për tema kanë diversitetin dhe shoqërinë civile. Përmes Revysë së Filmit Amerikan Ambasada e SHBA-ve po ashtu sponsorizon vizitat në Kosovë të David France, i cili ishte nominuar për një Oskar për dokumentarin “Si të mbijetohet murtaja” dhe të Claire Aguilar, një kuratore filmi, montazhere dhe redaktore mediale që ka përvojë 20-vjeçare në mediumet publike.

Gjatë “DokuFest”-it France dhe Aguilar do të mbajnë një sërë punëtorish, ligjëratash, dhe intervistash.

Zelensky: Fitorja do të vijë

Në një fjalim të dielën, në një festë të Ukrainës, duke nderuar veteranët dhe ushtarët e rënë, presidenti Volodymyr Zelensky tha se “fitorja do...

Moti sot me diell dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHK-së, temperaturat minimale do...

Lajmet e Fundit