15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Vajzat kurde që luftojnë ISIS (Foto)

Vajzat kurde1Përkundër kushteve të rënda, ku temperaturat brenda ditës tejkalojnë 40 gradët, kjo nuk e ka penguar që një grup i vajzave kurde të ndodhen krah për krah ushtarëve tjerë për të luftuar IS (Islamic State), por edhe për mbrojtjen e shtetit autonom kurd.

Ushtarët kurdë prej vitesh luftojnë për krijimin e një shteti kurd. Kohët e fundit, ata kanë marrë ndihma ushtarake nga Gjermania, Franca, SHBA, por edhe Irani, vetëm e vetëm që të luftojnë ISIS.

Fotot e tyre qarkullojnë nëpër mediet e ndryshme, që portalb.mk, ua sjell më poshtë.

Vajzat kurde3Vajzat kurde2

 

Më Shumë

Egla Ceno është fituese e edicionit të tretë të Big Brother Albania VIP

Spektakli i sotëm ka sjellë emocione të forta për katër finalistët. Ne podin final është përballur Egla Ceno dhe Julian Deda. Falë votave të publikut,...

Në manifestimin ‘Stinët Poetike’ në Prizren, prezantohet poeti Hazir Luta

Shoqata për Kulturë dhe Art 'Fidani' në Prizren ka organizuar manifestimin letrar 'Stinët Poetike', duke sjellë në vëmendje krijimtarinë e shquar të poetit nga...

Lajmet e Fundit