3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Varroset në Prizren gruaja zvicerane që e dha gjithë pasurinë për UÇK-në

Bashkësia Islame e Kosovës njofton se të mërkurën në Lubiçevë (Malesi e Vërrinit) të Prizrenit është varrosur me rite fetare islame zviceranja Elizabetë Poniku.

Ajo njihet si gruaja që dha gjithë pasurinë e saj për UÇK-në

Elizabeta, e bija e një legjionari e ushtaraku, në vitet e ’90-ta u martua me Ahmet Ponikun nga Prizreni.

Pas kontaktit me gjeneral Jashar Salihun në Zvicër, Elizabeta u emërua pjesë e logjistikës së Shtabit të UÇK-së atje, ku në forma të ndryshme, si nga ana e organizimit luftarak, po ashtu edhe nga ana e armatimit, e ndihmoi i Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Elizabeta la amanet që pas vdekjes të varroset në Kosovë.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Më Shumë

Hazrollaj, ‘Ylli i javës’ në Superligë

  Federata e Futbollit e Kosovës dhe sponsori i Superligës, Albi Mall vazhdojnë ndarjen e çmimit “Ylli i javës”. Ky çmim për javën e 22-të në...

Një person në Prizren thotë se dikush ia ka vjedhur veturën, rasti po hetohet

Një person në Prizren ka raportuar se dikush ia ka vjedhur veturën që e kishte parkuar në rrugën “Ali Dida”. “VJEDHJE E VETURËS- Rr. Ali...

Lajmet e Fundit