10.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Vdes legjenda e NBA, Bill Russell

Ikona e basketbollit botëror, Bill Russell, ka vdekur të dielën më moshën 88-vjeçare.

 

Russell arriti një sukses të madh në fund të viteve ‘50 dhe në dekadën pasuese, duke i fituar 11 tituj të NBA-së me Boston Celtics, ku i luajti që të 13 stinorët e tij më ligën elitare të basketbollit botëror, transmeton Klankosova.tv.

11 unazat e qendrës së Celtics mbeten rekord i largët për secilin individ që synon ta barazojë atë.

Përpos kësaj, Russell u shpall pesë herë lojtari më i vlefshëm në NBA, u zgjodh 12 herë All-Star, mes shumë arritjesh tjera individuale.

Ai po ashtu qe dy herë kampion kolegji me Universitetin e San Franciskos.

Russell njihej edhe për rivalitetin titanik me qendrën tjetër legjendare, Wilt Chamberlain.

Më Shumë

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati – i jep afat deri të entjen t’i ekzekutoi pagat e mësimdhënësve

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati nëse nuk i ekzekuton pagat për...

Mësimdhënësi i zhgënjyer nga Prizreni: Asnjë cent s’e kam në llogari, këstin e kredisë 150 €

Beqir Letaj, mësimdhënës nga Prizreni i cili ka qenë përkrahës dhe votues i Lëvizjes Vetëvendosje po ndjehet shumë i zhgënjyer me veprimet e fundit...

Lajmet e Fundit