22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

E vërteta e UNMIK-ut për korrupsionin dhe privatizimin

petersenUNMIK-u ishte përpjekur të hetojë rastet e korrupsionit dhe krimit të organizuar. Kishte pasur disa raste të profilit tepër të lartë.

Por misioni që ka administruar për më shumë se tetë vjet, asnjëherë, e as kur udhëhiqej nga ish kryeadministratori Sorren Jesen- Peteresn nuk kishte arritur që t`i procedonte rastet.

Arsyeja që sipas Petersen hetimet dështuan ishte e thjeshtë: mungesa e fakteve dhe e dëshmitarëve. Në një intervistë për gazetën Tribuna, ish shefi i UNMIK-ut ka folur edhe për zhgënjimin për mossuksesin e privatizimit.

Sipas tij, statusi i padefinuar kishte bërë që në Kosovës të mos vinin investitorët e duhur.
Kjo ka bërë që privatizimi të mos ishte i suksesshëm dhe zhvillimi ekonomik të mungojë. Petersen ka lavdëruar marrëveshjen Kosovë- Serbi por ka kërkuar që pas kësaj marrëveshje energjitë të fokusohen tek ekonomia dhe sundimi i ligji

Më Shumë

Zelensky kërkon ‘bisedime të drejtpërdrejta’ me Xi të Kinës për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë

Ukraina po kërkon një mundësi për të folur “drejtpërsëdrejti” me udhëheqësin kinez Xi Jinping për të ndihmuar në përfundimin e luftës së saj me...

Mozzik ka një kërkesë të veçantë për Dua Lipën

Artistja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa po qëndron në Kosovë në kuadër të festivalit “Sunny Hill”. Këngëtarja 26-vjeçare performoi në natën e parë të...

Lajmet e Fundit