18.8 C
Prizren
E hënë, 3 Tetor, 2022

Veteranët e luftës protestë më 29 janar

Veteranet therandZvarrita e procesit të verifikimi të listave të veteranëve të luftës së UÇK-së i ka irrituar këta të fundit. Ata kanë paralajmëruar protesta në shenjë pakënaqësie të stërzgjatjes së këtij procesi.

Kryetari i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, Xhevdet Qeriqi ka thënë se nuk do të presin më.

Ai ka thënë se me herët ishte lutur nga anëtarët e komisionit për verifikimin e listave, që të presin deri me 20 janar, datë kur ky komision ishte zotuar se do të bënte publikimin e listave.

Por ditë me parë kryetari i komisionit Agim Çeku i kishte thënë gazetës Tribuna, se publikimi i listave është shtyrë për muajin shkurt. Kjo deklarata ka shtyrë veteranët që të mobilizohen. Xhevdet Qeriqi, ka paralajmëruar se me 29 janar pritet të mbahet një protestë e organizuar nga ky këshill.

“Mua me është thënë se me 20 janar listat do të publikohen, nëse nuk ndodh kjo, ne jemi duke u përgatitur që me 29 janar të dalim në protestë”, ka thënë Qeriqi, për Gazetën Tribuna.

Ditë me parë, kryetari i komisioni për verifikimin e listave Agim Çeku i ka thënë gazetës Tribuna, se publikimi i listave të veteranëve të luftës së UÇK-së, është shtyrë. Kjo gjë sipas tij. ka ndodhur për shkak se Komisioni ende nuk ka arritur t’i verifikoj të gjitha aplikacionet.

“Publikimi i listave do të bëhet në muajin shkurt. Komisioni është duke u marrë me verifikimin e aplikacioneve dhe numri i madh i tyre ka ndikuar në zgjatjen e procesit”, ka thënë Çeku. Ai ka mohuar se zvarritja e procesit të verifikimi të listave të veteranëve të luftës së UÇK-së, të jetë bërë me qëllim. Çeku nuk pret që numri i veteranëve të shkojë mbi 25 mijë.

Më Shumë

Shqyrtohet vendimi i qeverisë për masat në furnizim me energji

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë për zgjatjen...

“Jo për ju, por për të mbrojtur flamurin”

Kombëtarja shqiptare po kalon një periudhë të vështirë. Kuqezinjtë zhgënjyen totalisht në këtë edicion të Nations League, duke u renditur në vendin e 3-të. Në...

Lajmet e Fundit