0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Vetëvendosje në pritje të marrëveshjes së shkruar

Glauk GonjufcaAnëtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se ky subjekt shpreson që deri nesër (e diel) t’i ofrohet marrëveshja në formë të shkruar nga koalicioni LDK,AAK dhe Nisma.

Madje sipas tij pa një marrëveshje të tillë ky koalilicion nuk i ka të sigurta votat e Vetëvendsojes e as për zgjedhjen kryetarit të Kuvendit.

“Mendojmë që kjo pozitë duhet jetë pjesë e pakos së marrëveshjes së përgjithshme që ne e kemi me këtë grupacion politik.

Nëse nuk arrihet marrëveshja me grupin parlamentar LDK,AAK, Nisma ne që tash iu themi atyre se nuk mund ta votojmë askënd, as për hatër e as për inatë të ndonjë individi, por votojmë për dhe kundër dhe pozicionimet tona i kemi varësisht se çka përfaqësojnë ata në mënyrë programatike, konceptuale, politike për shtetin e Kosovës, për negociatat me Serbinë, për privatizimin e Trepçës, PTK-së e kështu me radhë. Varësisht prej kësaj marrëveshje do të përcaktohet vota jonë për kryetarin e Kuvendit”, ka thënë Konjufca.

Më Shumë

Haradinaj kujton të rënët në Rogovë: Rënia e tyre u bë frymëzim për ne

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka kujtuar ngjarjet e para 24-viteve në Rogovë të Hasit.  Haradinaj ka kujtuar datat 27,...

Prizren, 15 aktakuza kundër 19 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur shtatëdhjetekatër (74) aktakuza kundër nëntëdhjetedy (92) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa, me...

Lajmet e Fundit